KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë (Faqe 16)

Teknologji/Shkencë

Kjo pajisje diagnostikon malarien në 5 sekonda

lajme teknologji

Edhe pse është sëmundje e parandalueshme dhe e kurueshme, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 438, 000 njerëz kanë ndërruar jetë nga malaria në vitin 2015, kryesisht në zonën nën-Sahariane të Afrikës.   John Levandovski, doktorant në inxhinjeri mekanikë në MIT, tha se diagnostikimi i shpejtë i sëmundjes është shumë …

Më shumë

Harito: Të miratohet sa më shpejt ligji për sigurinë kibernetike

milena harito, siguria kibernetike, krimi kibernetik, sulmet, inovacion, ligji sigurise

Transferta bankare të kryera në mënyrë ilegale, hapje llogarish të tilla fiktive me qëllim përfitimi, shkaktuar nga sulmet kibernetike, të cilat mund të prekin ndër të tjera shkëmbimin e informacionit në institucionet publike, telekomunikacionit etj. Për herë të parë hartohet një Ligj për Sigurinë Kibernetike, me anë të të cilit …

Më shumë

Qyteti kinez Wuhu, gati për të përqafuar ‘makinat pa shofer’.

lajme teknologji, makinat pa shofer, kine, wuhu

Qyteti kinez Wuhu, gati për të përqafuar ‘makinat pa shofer’. Gjigandi i teknologjisë kineze, Baidu, ka zbuluar planin për t’i lënë makinat pa shofer të voziten lirshëm në të gjithë qytetin. Plani pesë vjeçar tregon se gjatë kësaj kohe do të ketë makina autonome, autobuza dhe kamiona të vegjël në të …

Më shumë

Autoritetet në Japoni fillojnë një hetim ndaj kompanisë Mitsubishi

Autoritetet në Japoni fillojnë një hetim ndaj kompanisë Mitsubishi

Zyrtarët japonezë filluan sot hetimin e Mitsubishi Motors, pasi kjo kompani deklaroi se kishte zbuluar se disa punonjës të saj kishin falsifikuar të dhënat për konsumin e karburantit për më shumë se 620 mijë automjete të prodhuara. Ditën e djeshme, kompania tha se punonjësit e kishin bërë një gjë të …

Më shumë

Lançohet aplikacioni më i ri “Përmirëso Qytetin”

permiso tiranen

Nëse ke celular, android apo tablet, lehtësisht mund të dërgosh çdo ankesë tek bashkia në të cilën jeton. Falë aplikacionit “Përmirëso Qytetin” të paraqitur të premten, qytetarët do të evidentojnë on-line shqetësimet që hasin në përditshmëri. Në të njëjtën kohë, ky aplikacion i shërben edhe bashkive të vendit për të …

Më shumë