KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë (Faqe 15)

Teknologji/Shkencë

NASA vë në jetë projektin X-57 Maxwell, avionin me 14 bateri të karikuara përmes energjisë diellore

Për pak muaj Nasa ka vënë në zbatim projektin Spector duke krijuar avionin komercial që funksionon me bateri. Ndërkohë që mbyllej projekti Solar Impulse 2, avion i cili bëri xhiron e botës duke funskionuar me 4 motorrë elektrik me celula fotovoltaike, në një aeroport të Kalifornisë zbret avioni X-57 Maxwell …

Më shumë

Siguria Kibernetike, Zbulohen probleme të sigurisë në rrjetet kompjuterike

Edhe pse vetëm 21 vjeç Roni një nga studentët e degës së informatikës ka zbuluar një nga dobësitë e sigurisë në sistemin operativ të celularëve Samsung. Ai shpjegon se nëpërmjet një aplikacioni që ndodhet në këto telefona bëhet e mundur që dikush nëpërmjet celularit të tij të marrë kontrollin e …

Më shumë

Kjo pajisje diagnostikon malarien në 5 sekonda

lajme teknologji

Edhe pse është sëmundje e parandalueshme dhe e kurueshme, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 438, 000 njerëz kanë ndërruar jetë nga malaria në vitin 2015, kryesisht në zonën nën-Sahariane të Afrikës.   John Levandovski, doktorant në inxhinjeri mekanikë në MIT, tha se diagnostikimi i shpejtë i sëmundjes është shumë …

Më shumë

Harito: Të miratohet sa më shpejt ligji për sigurinë kibernetike

milena harito, siguria kibernetike, krimi kibernetik, sulmet, inovacion, ligji sigurise

Transferta bankare të kryera në mënyrë ilegale, hapje llogarish të tilla fiktive me qëllim përfitimi, shkaktuar nga sulmet kibernetike, të cilat mund të prekin ndër të tjera shkëmbimin e informacionit në institucionet publike, telekomunikacionit etj. Për herë të parë hartohet një Ligj për Sigurinë Kibernetike, me anë të të cilit …

Më shumë

Qyteti kinez Wuhu, gati për të përqafuar ‘makinat pa shofer’.

lajme teknologji, makinat pa shofer, kine, wuhu

Qyteti kinez Wuhu, gati për të përqafuar ‘makinat pa shofer’. Gjigandi i teknologjisë kineze, Baidu, ka zbuluar planin për t’i lënë makinat pa shofer të voziten lirshëm në të gjithë qytetin. Plani pesë vjeçar tregon se gjatë kësaj kohe do të ketë makina autonome, autobuza dhe kamiona të vegjël në të …

Më shumë