KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë (Faqe 14)

Teknologji/Shkencë

Samsung shprehet publikisht: Nëse keni këtë model fikeni menjëherë

galaxy, samsung, rrezik, kompania, alarm

“Samsung” në Korenë e Veriut ka dalë në një deklaratë urgjente duke u kërkuar të gjithë atyre të cilët kanë blerë “Galaxy Note 7” ta fikin menjëherë pasi ka një rrezikshmëri të lartë shpërthimi. “Samsung” gjithashtu bëri me dije që është ndaluar shitja e këtij produkti. Vetëm gjatë shtatorit “Samsung” tërhoqi nga …

Më shumë

Mercedez Benz zgjedh Shqipërinë për të promovuar makinat luksoze

mercedez benz, makina luksoze, promovim, shqiperi, teknologji

Një ndër firmat më prestigjoze automobilistike në botë, Mercedez Benz, ka zgjedhur Shqipërinë si një nga destinacionet ideale për të promovuar modelet e saj të reja për terrenet e vështira. Nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare të Instagram, gjiganti gjerman e cilëson vendin tonë si një nga parajsat e mbarë Evropës. “Rrugë të paprekura dhe pamje që …

Më shumë

Shpallen fituesit e çmimit “Nobel” në fizikë

"Nobeli" i letërsisë shtyhet për vitin e ardhshëm

Fituesit e Çmimit Nobel 2016 në fizikë hapën derën drejt një botë të panjohur. Tre fizikantët nga Britania kanë zbuluar sekretet e “materies ekzotike”. Shkencëtarët kanë përdorur metoda të avancuara matematikore për të studiuar fazat e pazakonta të materies. Studimet e tyre i hapin rrugë kërkimeve për materiale të reja …

Më shumë

Zuckerberg-Chan, nisma për shërimin e sëmundjeve të pashërueshme

chan zuckerberg, nisma, 3 miliard dollare, semundje, lajme teknologji

Themeluesi i rrjetit social Facebook Mark Zuckerberg dhe gruaja e tij Prischilla Chan, mbanë të mërkurën një event ku premtuan se do të japin më shumë se 3 miliardë dollarë për një plan “për të kuruar, parandaluar dhe menaxhuar të gjitha sëmundjet gjatë gjithë jetës se femijëve tanë”. E përlotur, …

Më shumë

Anija kozmike e re e NASA-s do të bëjë fotografi reale të planeteve alienë

anija kozmike, forme luleje, e re, NASA, planetet aliene, foto

Laboratori I NASA-s “Jet Propilsion” lançoi një koncept në fiillim të kësaj jave për një anije kozmike të re në formë të lule-dielli që do të bëjë fotografi aktuale të planeteve jashtë sistemit tonë diellor. Ndërkohë që shkencëtarët kanë qenë në gjendje për të zbuluar planete për vite me rradhë, bërja …

Më shumë

Luante Pokemon Go, kamionisti japonez vret një grua e plagos tjetrën.

pokemon Go, aksident, vdekje, automjet, shperqendrim, teknologji

Kur filloni Pokemon Go, ju merrni një paralajmërim se ju duhet të jeni të vetëdijshëm për vendbanimin tuaj në kohën që po luani lojën. Injorimi i këtij paralajmërimi, veçanërisht nëse ju po ngisni, mund të ketë pasoja të tmerrshme, siç deshmohet ne rastin e nje shoferi kamioni ne Japoni i cili …

Më shumë