KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë (Faqe 13)

Teknologji/Shkencë

Tani do të mjaftojnë pak sekonda per të karikuar një smartphone

Tani do të mjaftojnë pak sekonda per të karikuar një smartphone

Të karikosh baterinë e një smartphone më pak se një herë në javë duke harxhuar vetëm pak sekonda kohë: ëndrra mund të bëhet realitet falë super kondensatorëve të rinj të përkulshëm që janë zhvilluar nga ekspertët e nanoteknologjive të Universitetit të Floridës Qendrore. Këto mjete janë në gjendje të magazinojnë …

Më shumë

Samsung shprehet publikisht: Nëse keni këtë model fikeni menjëherë

galaxy, samsung, rrezik, kompania, alarm

“Samsung” në Korenë e Veriut ka dalë në një deklaratë urgjente duke u kërkuar të gjithë atyre të cilët kanë blerë “Galaxy Note 7” ta fikin menjëherë pasi ka një rrezikshmëri të lartë shpërthimi. “Samsung” gjithashtu bëri me dije që është ndaluar shitja e këtij produkti. Vetëm gjatë shtatorit “Samsung” tërhoqi nga …

Më shumë

Mercedez Benz zgjedh Shqipërinë për të promovuar makinat luksoze

mercedez benz, makina luksoze, promovim, shqiperi, teknologji

Një ndër firmat më prestigjoze automobilistike në botë, Mercedez Benz, ka zgjedhur Shqipërinë si një nga destinacionet ideale për të promovuar modelet e saj të reja për terrenet e vështira. Nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare të Instagram, gjiganti gjerman e cilëson vendin tonë si një nga parajsat e mbarë Evropës. “Rrugë të paprekura dhe pamje që …

Më shumë

Shpallen fituesit e çmimit “Nobel” në fizikë

"Nobeli" i letërsisë shtyhet për vitin e ardhshëm

Fituesit e Çmimit Nobel 2016 në fizikë hapën derën drejt një botë të panjohur. Tre fizikantët nga Britania kanë zbuluar sekretet e “materies ekzotike”. Shkencëtarët kanë përdorur metoda të avancuara matematikore për të studiuar fazat e pazakonta të materies. Studimet e tyre i hapin rrugë kërkimeve për materiale të reja …

Më shumë