KRYEFAQJA » LAJME » Teknologji/Shkencë

Teknologji/Shkencë

Paris, modelet elektrike të makinave dominojnë Panairin e makinave

Paris, modelet elektrike të makinave dominojnë Panairin e makinave

Modelet elektrike po dominojnë dhe po tërheqin prozhektorët në “Paris Motor Show” këtë vit. Në atë që konsiderohet si ngjarja më e madhe në botë e industrisë së automobilëve, shumë prej risive fshihen nën ombrellën e mjeteve të reja elektrike, që në sipërfaqe mund të duken të ngjashëm me homologët …

Më shumë

Panairi i makinave në Gjermani; Shqipëria pjesë e tij

Panairi i makinave në Gjermani; Shqipëria pjesë e tij

Në Frankfurt të Gjermanisë, çeli dyert panairi më i rëndësishëm në fushën e automobilistikës. “Automechanika Frankfurt” është një event i përvitshëm që njihet si një nga tubimet më të rëndësishme në industrinë automobilistike në botë. Markat më të njohura të “makinave”, ekspozuan për 5 ditë produktet e tyre në panairin …

Më shumë

Fiket sinjali analog tokësor në Tiranë e Durrës

10 shtator, Tirana dhe Durrësi përfundimisht në erën e transmetimeve digjitale radiotelevizive

E hëna 10 shtatorit shënoi fundin e transmetimeve analoge në alotmentin e Tiranës dhe Durrësit. Autoriteti i Mediave Audiovizive lajmëroi se në këto dy qarqe, ku banojnë rreth 1/3 e popullatës së Shqipërisë, ndjekësit e programeve televizive do t’i arrijnë ato vetëm në mënyrë digjitale. Fikja e transmetimeve analoge nga …

Më shumë

SHBA, bllokohen programet e printimit në 3D të armëve

SHBA, bllokohen programet e printimit në 3D të armëve

Një gjykatës federal në Seattle të Shteteve të Bashkuara bllokoi publikimin e një programi kompjuterik që u lejon klientëve të printojnë në 3D nga interneti armë zjarri. Grupi që përkrah qasjen ndaj armëve, “Defense Distributed” publikoi për shkarkim skemat e armëve 5 ditë më parë. Firma në fjalë kishte arritur …

Më shumë