KRYEFAQJA » LAJME » Sport (Faqe 50)

Sport

Sociologët: Futbolli po rrit socializimin dhe pozivitetin

Sociaologët: Futbolli po rrit socializimin dhe pozivitetin

Eventet futbollistike i bëjnë njerëzit më të mirë në marrëdhëniet mes njeri-tjetrit. Vëzhgimet e sociologeve gjatë këtyre dy javë që RTSH ka transmetuar ndjeshjet e kampionatit botëror, konstatojnë se gjendja emocionale e njerëzve ështe shumë herë më pozitive dhe kjo klimë e ngrohtë miqësish që krijohen sipas tyre e ka …

Më shumë

Grupi D, Nigeri – Argjentinë, një duel për “jetë a vdekje”

Grupi D, Nigeri - Argjentinë, një duel për "jetë a vdekje"

“Ndaj Nigerisë do të shikoni versionin më të mirë të Argjentinës në këtë Botëror.” Kjo është garancia që ka dhënë trajneri i amerikanolatinëve, Horhe Sampaoli, duke folur në prag të ndeshjeve të sotme, kur dy herë kampionët e botës kanë vetëm një alternativë, fitoren ndaj Nigerisë, nëse synojnë të mbeten …

Më shumë

Rama në mbështetje të Xhakës dhe Shaqirit çel llogarinë “MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA”

Rama në mbështetje të Xhakës dhe Shaqirit çel llogarinë "MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA"

Gjoba prej 10 mijë frangash që FIFA u ka vendosur dy futbollistëve shqiptarë Xhaka e Shaqiri, për xhestin e tyre përshëndetës me shqiponjën dykrenore gjatë shënimit të golave ndaj Serbisë në “Rusi 2018”, nga kryeministri shqiptar Edi Rama është konsideruar absurde. “MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA” është emri i llogarisë …

Më shumë

FIFA gjoba për Xhakën dhe Shaqirin, por më shumë gjoba ndaj serbëve

Komiteti Disiplinor pranë FIFA-s ka vendosur të gjobisi me 10 mijë franga gjobë futbollistët e Zvicrës Xhaka dhe Shaqiri, të cilët festuan me shenjën e shqiponjës shënimin e golave ndaj Serbisë në takimin elemionator për "Rusi 2018". FIFA vlerëson se festimi me shqiponjë ishte spontan dhe nuk duhet të ishte një provokim i planifikuar për tifozët serbë. Sipas komisionit ky festim nuk kishte asnjë mesazh politik. Më i rëndë duket se është dënuar Shoqata e Futbollit Serb, e cila u gjobit nga FIFA 50,000 franga për sjelljen e keqe të tifozëve. Edhe trajneri serb Mladen Krstajiç dhe shefi i Federatës Slavisa Kokeza, janë dënuar me 5000 franga gjobë.

Komiteti Disiplinor pranë FIFA-s ka vendosur të gjobisi me 10 mijë franga gjobë futbollistët me origjinë  shqiptare të Zvicrës Xhaka dhe Shaqiri, të cilët festuan me shenjën e shqiponjës shënimin e golave ndaj Serbisë në takimin elemionator për “Rusi 2018”. FIFA vlerëson se festimi me shqiponjë ishte spontan dhe nuk …

Më shumë