KRYEFAQJA » LAJME » Reportazhe (Faqe 7)

Reportazhe

Christoph Graf: Integrimi i shqiptarëve më i rëndësishëm se nami i tyre ! Zvicra shembull i qartë për këtë!

Christoph Graf: Integrimi i shqiptarëve më i rëndësishëm se nami i tyre ! Zvicra shembull i qartë për këtë!

Integrimi i sukseshëm i shqiptarëve në Zvicër, shpresoj të ndihmojë edhe në integrimin e Shqipërisë. Këtë e nënvizoi gjatë intervistës për RTSH, ambasadori zviceran Christoph Graf. Intervistën e realizoi gazetarja Entela Komnino. – Zoti ambasador pse është i veçantë ky vit për marrëdhëniet Shqipëri – Zvicër? – Në këtë vit …

Më shumë

QYTETI IM – KORÇA

qyteti im-korca

Ka qytete që edhe emri u tingëllon në menyrë të magjishme. E tillë është Korça. Shpejtësia e urbanizimit dhe rivitalizimit është mbresëlënëse në këtë qytet. Rrugët me kalldrëme, shtëpitë karakteristike plot dritë, me histori të patreguara, kangjellat tipike ku kacavirren trëndafila e lule aromëmirë, me plot objekte të hershme kulturore historike dhe …

Më shumë

QYTETI IM – DURRËSI

Durrësi,  ky qytet i mbushur me histori dhe legjenda, plot me vendqëndrime  arkeologjike, monumente historike, kështjella të vjetra dhe një shumëllojshmëri atraksionesh arkitekturore, me plazhe ranore te mrekullueshem dhe klimë të butë. Durrësi është një nga portet më të mëdha në Adriatik, vendi i muzikantëve e poetëve të shquar, me …

Më shumë

QYTETI IM – BELSHI

Kamera e “Qyteti im” ka ndalur ne Qytetin e Belshit, ku 84 liqene karstike janë shpërndarë në gjithë pllajën e Dumresë, sikur i ka vendosur dora e njeriut. Belshi është një qytet i vogël buzë liqenit me të njëjtin emër, kryeqendra tradicionale e zonës së Dumresë. Ndodhet në jug-perëndim të Elbasanit.  Segmente rrugësh të …

Më shumë

“Task Forca, qetësoi zgjedhjet!” Ledina Mandia në intervistën me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin “Përballë” në RTSH1

"Task Forca, qetësoi zgjedhjet!" Ledina Mandia në intervistën me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin “Përballë” në RTSH1

Në një intervistë për emisionin “Përballë” në RTSH, zv kryeministrja Ledina Mandia thotë se brenda pak ditësh mbaron raportin për zgjedhjet. Ajo sheh anët pozitive të funksionimi të Task Force dhe dëshmon se si mund të funksionojë më mirë ky model në të ardhmen. Një shprehje jo dhe aq e …

Më shumë

Divjaka, aty ku peshohet çfarë i jep dhe çfarë i kërkon vendit fermeri shqiptar

Divjaka, aty ku peshohet çfarë i jep dhe çfarë i kërkon vendit fermeri shqiptar

Në një ditë të zakonshme me fermerët, grumbulluesit dhe eksportuesit e Divjakës, ke mundësi të mësosh se çfarë i kanë ofruar dhe i ofrojnë fermerët e këtyre anëve konsumatorit vendas dhe të huaj. Ajo të jep mundësi të testosh se sa efektive kanë qënë politikat e hartuara dhe të realizuara …

Më shumë