KRYEFAQJA » LAJME » Reportazhe (Faqe 6)

Reportazhe

“Mall” vjen me realizimin zyrtar

Kënga "Mall" me sytë e Eugent Bushpepës

RTSH prezanton klipin zyrtar të këngës “Mall” të kantautorit Eugent Bushpepa, i cili si fitues i Fest ’56 do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion, në Lisbonë. Një klip monochrome, ku motivet shqiptare vijnë në kostumet e balerinëve me fustanellën, xhubletën e jelekun, në përfaqësim të të gjithë trevave shqiptare, ngjyrat …

Më shumë

Qyteti im – Lezha

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

Aty ku Lumi Drin i jep fund rrugëtimit nëpër Shqipëri dhe bashkohet me Detin Ardiatik për të krijuar Gjirin e Drinit; aty ku takohen zgjatimet e fushave pjellore të Zadrimës, Torovicës dhe Bregut të Matës,  aty në majën e një kodre ku sot dallohen bedenat e Kalasë Mesjetare, qëndron një ndër …

Më shumë

“E vërteta jonë!”-flet ambasadori rus në Tiranë, zoti Aleksandër Karpushin

Zoti  Ambasador, të dielën mbahen zgjedhjet presidenciale në Rusi. Si priten këto zgjedhje në vendin tuaj? Çfarë do të projektojnë këto zgjedhje në të ardhmen e Rusisë dhe në politikën e jashtme të Rusisë në raport me SHBA dhe vendet e BE-së? Së pari, dua të falënderoj televizionin tuaj që …

Më shumë

Kryeparlamentari Ruçi në Gjenevë angazhohet për zbatimin e Reformën në Drejtësi

Kryeparlamentari Ruçi në Gjenevë angazhohet për zbatimin e Reformën në Drejtësi

Qeveria shqiptare është e angazhuar për zbatimin e Reformës në Drejtësi si një nga elementët kyç për avancimin e proceseve të integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Kështu deklaroi Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ne Forumin Rajonal për Zhvillimin e Qëndrueshëm” që u mbajt ditët e fundit në Gjeneve. Gjatë …

Më shumë

Qyteti im – Kepi i Rodonit

Në të voglin kep të Rodonit, ose siç njihet ndryshe Bishti i Muzhlit, në pjesën verí-perëndimore të bregdetit shqiptar, mbi një sipërfaqe kodrinore qe shtrihet për rreth 154 hektarë, gjenden rrënojat e dy monumenteve që tërheqin ende studiuesit e vizitorët: Një kishë e vjetër e etërve françeskanë dhe nje kështjellë …

Më shumë