KRYEFAQJA » LAJME » Reportazhe (Faqe 5)

Reportazhe

RTSH digjital tani edhe në fshatrat më të thellë

10 shtator, Tirana dhe Durrësi përfundimisht në erën e transmetimeve digjitale radiotelevizive

6 transmetuesit që përçojnë sinjalin digjital të RTSH në qarkun e Beratit, kanë përmirësuar ndjeshëm cilësinë e transmetimit të paketës së kanaleve të Televizionit Publik Shqiptar. Pas vendosjes se transmetuesve ne Kodrën e Zgrobonjës në Poliçan, në Bogovë dhe në Vërzhezhë të Skraparit, të gjithë banorët e kësaj zone, do …

Më shumë

Volejboll, presidenti Pëllumbi: Misioni u përmbush

Volejboll, presidenti Pëllumbi: Misioni u përmbush

Shqipëria e volejbollit ka marrë pjesë në Ligën e Argjendtë të Evropës dhe femrat kanë siguruar vendin në fazën finale, kurse meshkujt janë ndalur në fazën e grupeve. Duke folur për Rrjetin e Radio-Televizionit Shqiptar, Presidenti i Federatës Shqiptare të Volejbollit, Erlind Pëllumbi, e ka vlerësuar si mjaft pozitive këtë …

Më shumë

Në Pogradec

Në Pogradec

Lini, ky gadishull i vogël i mrekullueshëm, shtrihet në pjesën perëndimore të Liqenit të Ohrit. Jeta këtu daton në fillimet e periudhës së Hekurit, dhe që atëherë mendohet se Lini ka qenë një ishull i lulëzuar. Banorët e hershëm thonë se fshati, shumë vjet të shkuara, shtrihej deri në mesin …

Më shumë

Negociatat, Ruçi thirrje krerëve parlamentarë të BE të mbështesin Shqipërinë

Negociatat, Ruçi thirrje krerëve parlamentarë të BE

Përmbushja e prioriteteve kyçe që Bashkimi Europian i vendosi Shqipërisë, është vënë në qendër të takimeve që Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruci, zhvilloi me krerët e parlamenteve të vendeve të Unionit gjatë një takimi ditët e fundit në Talin. Kryeparlamentari shqiptar, ka apeluar për çeljen e negociatave me …

Më shumë

Qyteti im – Apollonia

“Magna Urbs et Gravis”, “Qytet i rëndë dhe i madh”. Fjalët e Ciceronit për Apoloninë në territorin shqiptar mund të kishin kuptim për 2300 vjet të shkuara, por jo në këtë ditë pranvere, kur gjendemi mes rrënojave të tij. I braktisur në shekuj të pafundmë, ai përbën sot atraksion për …

Më shumë

Qyteti im – Berati

QYTETI IM "Banesa beratase"

Ka një gjë, që qyteti i Beratit, dhe shtresëzimet e tij historike nuk e ka ndërruar prej shekujsh. Ajo është bardhësia e tij. Bardhësia, që vjen prej zajeve të Osumit, ajo që ka veshur të gjithë banesën urbane, por edhe peisazhin kudo.Paraardhësit e tyre u munduan që enigmën e qytetit …

Më shumë