KRYEFAQJA » LAJME » Reportazhe (Faqe 3)

Reportazhe

Qyteti im – Apollonia

“Magna Urbs et Gravis”, “Qytet i rëndë dhe i madh”. Fjalët e Ciceronit për Apoloninë në territorin shqiptar mund të kishin kuptim për 2300 vjet të shkuara, por jo në këtë ditë pranvere, kur gjendemi mes rrënojave të tij. I braktisur në shekuj të pafundmë, ai përbën sot atraksion për …

Më shumë

Qyteti im – Berati

Orkestra Simfonike e RTSH shfaq në Berat koncertin "Tinguj kinemaje”

Ka një gjë, që qyteti i Beratit, dhe shtresëzimet e tij historike nuk e ka ndërruar prej shekujsh. Ajo është bardhësia e tij. Bardhësia, që vjen prej zajeve të Osumit, ajo që ka veshur të gjithë banesën urbane, por edhe peisazhin kudo.Paraardhësit e tyre u munduan që enigmën e qytetit …

Më shumë

“Mall” vjen me realizimin zyrtar

Kënga "Mall" me sytë e Eugent Bushpepës

RTSH prezanton klipin zyrtar të këngës “Mall” të kantautorit Eugent Bushpepa, i cili si fitues i Fest ’56 do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion, në Lisbonë. Një klip monochrome, ku motivet shqiptare vijnë në kostumet e balerinëve me fustanellën, xhubletën e jelekun, në përfaqësim të të gjithë trevave shqiptare, ngjyrat …

Më shumë

Qyteti im – Lezha

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

Aty ku Lumi Drin i jep fund rrugëtimit nëpër Shqipëri dhe bashkohet me Detin Ardiatik për të krijuar Gjirin e Drinit; aty ku takohen zgjatimet e fushave pjellore të Zadrimës, Torovicës dhe Bregut të Matës,  aty në majën e një kodre ku sot dallohen bedenat e Kalasë Mesjetare, qëndron një ndër …

Më shumë

“E vërteta jonë!”-flet ambasadori rus në Tiranë, zoti Aleksandër Karpushin

Zoti  Ambasador, të dielën mbahen zgjedhjet presidenciale në Rusi. Si priten këto zgjedhje në vendin tuaj? Çfarë do të projektojnë këto zgjedhje në të ardhmen e Rusisë dhe në politikën e jashtme të Rusisë në raport me SHBA dhe vendet e BE-së? Së pari, dua të falënderoj televizionin tuaj që …

Më shumë