KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 9)

Rajoni

Prishtinë; Qindra persona në protestë, me moton “Përdhunuesit në burg”

Prishtinë; Qindra persona në protestë, me moton “Përdhunuesit në burg”

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit V.V., për shkak të veprave penale keqpërdorimi seksual duke keqpërdorur pozitën, autoritetin apo profesionin dhe veprën penale ndërprerje e palejuar e shtatzanësisë. Gjykata ka marrë aktvendim dhe …

Më shumë

Emërimi i Selimit si Këshilltar Politik, kundërshtohet fuqishëm nga SHBA

Emërimi i Selimit si Këshilltar Politik, kundërshtohet fuqishëm nga SHBA

Emërimi i ish-komandantit të UÇK-së, Sylejman Selimi në pozitën e këshilltarit politik, është kundërshtuar fuqishëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se kriminelët e luftës nuk e kanë vendin në Qeverinë e Kosovës.Përmes një postimi në Twitter, Kosnett iu …

Më shumë

Juncker: BE nuk do të rihapë marrëveshjen me Brexit

Juncker: BE nuk do të rihapë marrëveshjen me Brexit

Bashkimi Europian nuk do të rihapë marrëveshjen e divorcit mbi Brexit, siç kërkohet nga Londra, por mund të ndryshojë deklaratën e politikave shoqëruese, deklaroi presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker në takimin me kryeministren britanike, Theresa May. Presidenti Juncker theksoi se ‘’27 anëtarët e BE nuk do të rihapin marrëveshjen …

Më shumë

Haradinaj: Më shumë bashkëpunim në zbatimin e prioriteteve të ERA 2!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar që të ketë më shumë bashkëpunim ndërinstitucional për implementimin dhe evidentimin e të gjitha 19 prioriteteve të Agjendës së Reformave Evropiane (ERA2). Në Këshillin Ministror për Integrim Evropian, kreu i ekzektutivit foli edhe për sukseset e arritura në zbatimin e prioriteteve të ERA …

Më shumë

Mogherini telefonon Vuçiç: Tarifat duhet të hiqen, bisedimet të rifillojnë!

Shefja e politikës së jashtme europiane, Federika Mogherini, vijon të këmbëngul për heqjen e taksës që qeveria kosovare ka vënë ndaj mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Herzegovina. Tarifat duhet të hiqen, bisedimet të rifillojnë. Kështu u shpreh Mogherini në Twitter pas një bisede telefonike që zhvilloi me …

Më shumë

Pacolli: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës, rrit kapacitetet në ndërtimin e një mjedisi të sigurtë!

Në ministerialin e koalicionit global kundër grupit terrorist të Shtetit Islamik, ministri i Jashtëm i Kosovës Bexhet Pacolli, është shprehur se krijimi i Ushtrisë së Kosovës në koordinim të plotë me SHBA-të, rrit ndjeshëm kapacitetet e vendit të tij në ndërtimin e një mjedisi të qetë dhe të sigurtë. Duke …

Më shumë