KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 80)

Rajoni

Tusk : Liderët e Ballkanit Perëndimor të zgjidhin mosmarrëveshjet dypalëshe

Tusk në Tiranë: "Ajo çfarë keni bërë është e mjaftueshme për të çelur bisedimet"

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk u kërkoi të premten liderëve të Ballkanit Perëndimor që të zgjidhin mosmarrëveshjet dypalëshe dhe të japin një sinjal të qartë se vendet e tyre janë gati t’i bashkohen Bashkimit Europian. Duke folur në një samit rajonal të mbajtur në Maqedoni, zoti Tusk u përqëndrua …

Më shumë

Bushati për EUROAKTIV: Shqipëria do të fillojë negociatat e pranimit për t’u ankoruar më mirë me BE

Kush bërtet i dëshpëruar për t’u faktorizuar në hartën e nacionalizmit ballkanik, s’ka lidhje me çështjen kombëtare e as me vendosmërinë e qeverisë së Edi Ramës, që përfshiu në bisedime me fqinjin jugor të gjitha çështjet që i kishte mbuluar pluhuri i harresës. Nacionalizëm për tepsi”, u shpreh Bushati.

Vendimi europian që do të duhet marrë në qershor Këshilli i Europës për Shqipërinë e ka ekspozuar vendin dhe diplomacinë e tij jo vetëm në kancelaritë dhe organizmat, por edhe media. Mediat europiane të Brukselit citojnë ministrin e jashtëm shqiptar Ditmir Bushati në kontekstin e interesit të ripërtërirë europian në …

Më shumë

Aleksandar Vuçiç për Kosovën

Vuçiç: Kur është fjala për Kosovën shpresoj në gjetjen e një zgjidhje

Kur NATO bombardoi Serbinë në 1999, Aleksandar Vuçiç ishte ministër i informacionit, duke zbatuar rregullat e censurës për presidentin e vendit, Slobodan Milosheviç. Gati dy dekada më vonë, vetë Vuçiç është President i Serbisë. Duke pretenduar se ka lënë pas shumë nga pikëpamjet e tij të mëparshme nacionaliste dhe duke …

Më shumë

Mesi: “Shqipëria, sukses në Samitin e SEECP”

Mesi: “Shqipëria, sukses në Samitin e SEECP”

Në cilësinë e vendit kryesues, Sllovenia mirëpriti në datat 23-24 Prill në Brdo pri Kranju, Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP). Temat kryesore të aktivitetit ishin pikërisht prioritetet e presidencës sllovene që kanë të bëjnë me zgjerimin e Bashkimit Evropian (BE), sigurinë, perspektivën e të rinjve dhe …

Më shumë

Majlinda Bregu do të jetë Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal

Majlinda Bregu do të jetë Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal

Ish-ministrja e intergimit Majlinda Bregu, do të jetë Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal , vazhdues i Paktit të Stabilitetit për Evropën Juglindore. Lajmi është konfirmuar nga vetë zonja Bregu me anë të një postimi në Fejsbuk. “Unë fitova garën, por fitorja i takon vendit tim!” shkruan ajo. …

Më shumë

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për Kosovën

DASH: Kosova dhe Serbia të shmangin retorikën negative

Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazetarëve; dhuna kundër personave të zhvendosur; korrupsioni endemik i qeverisë; mungesa e pavarësisë së gjyqësorit, përfshirë dështimet e proceseve zbatimin selektiv të vendimeve dhe dhuna kundër pjesëtarëve të pakicave …

Më shumë