KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 8)

Rajoni

SHBA zgjat gjendjen e emergjencës kombëtare për Ballkanin Perendimor

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë do të vazhdojë edhe gjatë krishtlindjeve

Presidenti amerikan Donald Tramp ka vendosur të zgjasë me një vit tjetër emergjencën kombëtare për Ballkanin Perëndimor, të shpallur fillimisht, përmes një urdhri ekzekutiv në vitin 2001. Presidenti amerikan Donald Tramp ka vendosur zgjatjen me një vit tjetër të emergjencës kombëtare në lidhje me Ballkanin Perëndimor, shpallur fillimisht me urdhër …

Më shumë

Komisioneri për Zgjerim, Johanes Hahn, për negociatat me Shqipërinë

Komisioneri për Zgjerim, Johanes Hahn, për negociatat me Shqipërinë

Këshilli i Bashkimit Europian ka vendosur këtë të martë, që vendimi në lidhje me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë, të merret në vjeshtën e këtij viti. “Duke ritheksuar përfundimet e tij të 26 qershorit 2018, Këshilli konsideron pozitivisht rekomandimin e Komisionit për të hapur negociatat me Shqipërinë, bazuar …

Më shumë

Mogherini e Hahn këmbëngulin të miratohet rekomandimi i komisionit

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian është mbledhur për të diskutuar axhendën e takimit të liderëve evropianë dhe për të përcaktuar qëndrimet për vendimet e pritshme. Përfaqësuesja e lartë Mogherini dhe komisioneri Hahn janë shprehur të vendosur para takimit, të mbrojnë vendimin e komisionit të shpallur më 29 …

Më shumë

Matthew Palmer pohon se Rusia po bllokon shumë procese në Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport shumë të ngushtë partneriteti mes NATO-s dhe Bosnjë-Hercegovinës. Gjatë qëndrimit në Sarajevë, ai tha se SHBA-ja e mbështet Bosnje-Hercegovinën në rrugën e saj të integrimeve euroatlantike. “Programi kombëtar vjetor (të …

Më shumë