KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 70)

Rajoni

Barometri Ballkanik 2018 : Bizneset më optimistë se populli

Barometri Ballkanik 2018 : Bizneset më optimistë se populli

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (KBR) bëri publik të premten rezultatet e Barometrit të Ballkanit (BB) të vitit 2018, një studim vjetor i opinionit të qytetarëve dhe komuniteteve të biznesit mbi situatën në rajon. Gjetjet kryesore të anketës tregojnë se optimizimi i njerëzve dhe bizneseve në rajon, ndërsa është ende nën …

Më shumë

Parlamenti maqedonas ratifikoi marrëveshjen historike me Greqinë

Maqedoni, shtyhet miratimi i amendamenteve kushtetuese në parlament

Për të dytën herë në dy javë, parlamenti maqedonas ka ratifikuar marrëveshjen historike të arritur me Greqinë, pasi presidenti George Ivanov e bllokoi përkohësisht dokumentin. 69 deputetë në parlamentin me 120 vende votuan pro marrërveshjes, ndërkohë që deputetët e opozitës nuk ishin të pranishëm në rivotim. Pasi parliamenti miratoi marrëveshjen …

Më shumë

Çështja e emrit, referendum në Maqedoni, shumicë parlamentare në Greqi

Qeveria e Maqedonisë po përgatitet për referendum për marrëveshjen e emrit, ndërsa qeveria greke dëshiron shumicë sa më të madhe parlamentare, pasi partneri i koalicionit qeverisës dhe ministër i Mbrojtjes, Panos Kamenos, në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp tha dje se për Marrëveshjen e Prespës duhet të vendosë populli …

Më shumë

Shqipëria dhe Mali i Zi forcojnë marrëdhëniet dy palëshe, qeveritë takohen në Shkodër

Shqipëria dhe Mali i Zi forcojnë marrëdhëniet dy palëshe, qeveritë takohen në Shkodër

Shqipëria dhe Mali i Zi po hedhin hapa konrete drejt bashkëpunimit si një mundësi jo vetëm për të forcuar marrëdhëniet dy palëshe, por edhe ato në rajonin e Ballkanit. Qeveritë e të dy vendeve të kryesuar nga kryeministrat Edi Rama dhe Dushko Markoviç u mblodhën të martën në Shkodër dhe …

Më shumë

Kamenos: Do largohem në rast se marrëveshja Athinë-Shkup nuk miratohet me referendum në Greqi

Ministri grek i Mbrojtjes dhe aleati kryesor në Qeveri i Kryeministrit Tsipras, Panos Kamenos kërcënon me zgjedhje të parakohshme në lidhje me marrëveshjen për emrin e Maqedonisë. Në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp nga zyrat e partisë së tij, Kammenos, kryetar i partisë Grekët e Pavarur tha se nuk …

Më shumë

Shkodër, mbledhje e përbashkët mes qeverive të Shqipërisë dhe Malit të Zi

Shkodër, mbledhje e përbashkët mes qeverive të Shqipërisë dhe Malit të Zi

Qeveritë e Shqipërisë dhe Malit të Zi, zhvillojnë pas pak minutash në Shkodër, mbledhjen e parë të përbashkët. Mbledhja mbahet me nismën e kryeministrit Edi Rama dhe të dy qeveritë pritet të diskutojnë dhe marrin vendim për çështje me interes të përbashkët. Takimi do të zhvillohet në fototekën “Marubi”. Mbledhja …

Më shumë