KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 7)

Rajoni

Kuvendi i Kosovës, seancë e jashtëzakonshme për politikën e jashtme

Sot duke nisur nga ora 10:00 vazhdon seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, në të cilën do të ketë debat parlamentar sipas kërkesës së 42 deputetëve, lidhur me “dështimet dhe skandalet në politikën e jashtme të Republikës së Kosovës”. “Debat parlamentar sipas kërkesës së 42 deputetëve lidhur me dështimet dhe …

Më shumë

Shqiptarët kujtojnë 22 Nëntorin 1908, Ditën e Alfabetit Shqip

Shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip

Sot shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u unifikua 110 vjet më parë në Kongresin e Manastirit, në Maqedoni. Kjo festë tradicionale, është dhe feste zyrtare për shqiptarët në Maqedoni, por ngjarja përkujtohet në të gjitha trevat shqiptare. Kongresi i Manastirit u zhvillua mes 14-22 nëntorit …

Më shumë

Papa Françesku, udiencë me rastin e vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti Skënderbeut

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, në krye të delegacionit të përfaqësuesve të popullit shqiptëtar mori pjesë në Udiencën që mbajti Papa Françesku me rastin e vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Ishin të pranishëm edhe personalitete të larta shtetërore nga Shqipëria, përfaqësues të komuniteteve fetare, personalitete të artit, kulturës e …

Më shumë

Azili i Gruevskit, komisioneri Hahn pret sqarime nga Orban

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, duhet të jap shpjegime në rast të dhënies së azilit politik të kërkuar nga ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski. Komisioneri evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, tha përmes rrjetit social Twitter se “nëse konfirmohet, unë pres disa spjegime nga Viktor Orban”. Sipas Komisionerit …

Më shumë

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski, fiton azilin politik në Hungari

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski, bën me dije se Hungaria pranoi kërkesën për azil politik

Ish Kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, bën me dije se Hungaria i ka pranuar kërkesën për azil politik . Vendimin e Budapestit zyrtar, Gruevski e njoftoi përmes një postimi në Facebook, ku ai shkruan se: “Sot Republika e Hungarisë, vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, u përgjigj pozitivisht në kërkesën time për marrjen …

Më shumë

Maqedonia bën gati kërkesën për ekstradim të Gruevskit

Maqedonia ka gati, dhe dorëzon kërkesën për ekstradim të ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski. Ishte vetë ministrja e drejtësisë, Renata Deskoska, që tha se kërkesa për ekstradimin e ish-kryeministrit të dënuar Nikolla Gruevski, është kompletuar dhe do të dorëzohet deri tek autoritetet hungareze. Edhe pse mediat hungareze njoftojnë se proçedura e azilit …

Më shumë