KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 62)

Rajoni

Vuthaj mirëpret 22 grupe folklorike shqiptare

Vuthaj mirëpret 22 grupe folklorike shqiptare

Në Vuthaj të Plavë-Gucisë për 3-ditë rresht u organizua Festivali Folklorik Mbarëkombëtar, në dhe tubimi i përvitshëm “Mirë se vini në Alpet Shqiptare 2018”. Në këtë aktivitet u prezantuan 22 ansamble dhe grupe nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Diaspora u prezantuan në festivalin e përvitshëm folklorik mbarëkombëtar, në …

Më shumë

Shkëndija, paraqitje e shkëlqyer dhe shtim të financave

Shkëndija, paraqitje e shkëlqyer dhe shtim të financave

Shkëndija e Tetovës vazhdon të bëjë një paraqitje të shkëlqyer në veprimtaritë evropiane. Skuadra e shqiptarëve të Maqedonisë ka shkruar të martën në mbrëmje një tjetër kapitull të suksesshëm në historinë e saj. Kuqezinjtë tetovarë kanë trimfuar në duelin me moldavët e Sherifit të Tiraspolit, duke u kualifikuar me rezultatin …

Më shumë

Bushati: Në BE ka disa stereotipe negative që përpiqen të na lidhin me islamin, por jeta publike në Shqipëri është europiane

Shqipëria, pjesë e trojkës së OSBE-së, Bushati: Do të testohen kapacitetet diplomatike të vendit

Në kontekstin e angazhimit të SHBA në Ballkan, ministri i jashtëm shqiptar Ditmir Bushati ka apeluar për leximin e saktë të faktorëve rajonalë edhe nga ana e BE, sidomos në çështjet e përkatësisë fetare. I pyetur nga nënsekretari i Këshillit të Atlantikut të Veriut Damon Wilson,  nëse Shqipëria eventualisht mund …

Më shumë

Boriçiç: Shqipëria në hartën e futbollit europian

Boriçiç: Shqipëria në hartën e futbollit europian

Tirana kryeqyteti i volejbollit evropian. Ky është thelbi i konferencës për shtyp që presidenti i Federatës Evropiane të Volejbollit, Aleksandër Boriçiç, ka mbajtur pasditen e së hënës së bashku me të parin e volejbollit shqiptar, Erlind Pëllumbi. Përpara se të vinin në këtë konferencë për shtyp, Boriçiç është pritur nga …

Më shumë