KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 6)

Rajoni

Parlamenti grek voton sot protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë në NATO

Parlamenti grek voton këtë të premte protkollin që mundëson që Maqedonia e Veriut t’i abshkohet NATOS me emrin e saj të ri, pas një debati politik që pritet të mbizotërojë seancën e kësaj të premteje. Tensionet politike janë përshkallëzuar pas vendimit të gjashtë deputetëve, dhe konkretisht katër deputetë pa parti …

Më shumë

Prishtinë; Qindra persona në protestë, me moton “Përdhunuesit në burg”

Prishtinë; Qindra persona në protestë, me moton “Përdhunuesit në burg”

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit V.V., për shkak të veprave penale keqpërdorimi seksual duke keqpërdorur pozitën, autoritetin apo profesionin dhe veprën penale ndërprerje e palejuar e shtatzanësisë. Gjykata ka marrë aktvendim dhe …

Më shumë

Emërimi i Selimit si Këshilltar Politik, kundërshtohet fuqishëm nga SHBA

Emërimi i Selimit si Këshilltar Politik, kundërshtohet fuqishëm nga SHBA

Emërimi i ish-komandantit të UÇK-së, Sylejman Selimi në pozitën e këshilltarit politik, është kundërshtuar fuqishëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se kriminelët e luftës nuk e kanë vendin në Qeverinë e Kosovës.Përmes një postimi në Twitter, Kosnett iu …

Më shumë

Juncker: BE nuk do të rihapë marrëveshjen me Brexit

Juncker: BE nuk do të rihapë marrëveshjen me Brexit

Bashkimi Europian nuk do të rihapë marrëveshjen e divorcit mbi Brexit, siç kërkohet nga Londra, por mund të ndryshojë deklaratën e politikave shoqëruese, deklaroi presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker në takimin me kryeministren britanike, Theresa May. Presidenti Juncker theksoi se ‘’27 anëtarët e BE nuk do të rihapin marrëveshjen …

Më shumë