KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 59)

Rajoni

Thaçi për raportin e KE: Ka reflektuar pozitivisht, por heqja e vizave urgjente!

Thaçi për raportin e KE: Ka reflektuar pozitivisht, por heqja e vizave urgjente!

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi përshëndeti raportin e Komisionit Evropian për zhvillimet në Kosovë duke çmuar se ai “ka reflektuar pozitivisht rreth procesit të përmbushjes së kritereve për liberalizimin e vizave”, por e konsideroi heqjen e vizave si çështje urgjente. Në një reagim në Fejsbuk zoti Thaçi shkruante se “ky …

Më shumë

BE – Ballkan, – jo më: Ne dhe ata!

100 vjet pas Luftës së Parë Botërore: Deklaratë mbi Partneritetin Evropian me rajonin

Ballkani është përsëri në axhendën evropiane, duke hapur rrugën për krijimin e marrëdhënieve më transparente dhe rinovimin e partneritetit. Pas shumë viteve të lënies pas dore të këtij rajoni, rritjes së autoritarizmit dhe ndërhyrjes destruktive të fuqive të huaja, Bashkimi Evropian (BE) kohëve të fundit ka kuptuar nevojën e përshpejtimit …

Më shumë

Meta uron Gjkukanoviç: Fitorja juaj-garanci për forcimin e mëtejshëm të paqes dhe bashkëpunimit rajonal

Meta uron Gjkukanoviç: Fitorja juaj-garanci për forcimin e mëtejshëm të paqes dhe bashkëpunimit rajonal

Presidenti shqiptar Ilir Meta ka uruar zotin Milo Gjukanoviç për zgjedhjen e tij si President i Malit të Zi, duke e cilësuar si një mbështetje e qartë për konsolidimin e orientimit euroatlantik dhe evropian të vendit, si dhe garanci për forcimin e mëtejshëm të paqes dhe bashkëpunimit rajonal. Në një …

Më shumë

Eksodi i shqiptarëve të Kosovës në ’99-ën, është përkujtuar sot në Kukës

Eksodi i shqiptarëve të Kosovës në '99-ën, është përkujtuar sot në Kukës

 Morinë e Kukësit; dogane e cila 19 vite më parë, u kthye në shpresë për karvanet e pafund me shqiptarë të Kosovës, dëbuar nga trojet etnike nga ushtria serbe e Millosheviçit. Çdo ngjarje historike duhet dokumentuar në mënyra të ndryshme. Për eksodin e shqiptarëve të vitit 1999, vjen një tjetër …

Më shumë

Mali i Zi zgjedh sot presidentin

Në Mal të Zi po votohet për zgjedhjet presidenciale, ku në garë janë 7 kandidatë. Keto zgjedhje cilësohen tejet të rëndësishme për qëndrueshmërinë dhe për të ardhmen e vendit. beteja zhvillohet mes kandidatit të partisë në pushtet, Milo Gjukanoviç, ish-kryeministër dhe rivalit të tij të pavarur Mladen Bojaniç. Sondazhet japin …

Më shumë

Mogherini javën e ardhshme tur ballkanik

Mogherini javën e ardhshme tur ballkanik

Përfaqësuesja e Lartë për Çështjet e Jashtme, njëkohësisht edhe zëvendëspresidentja e Komisionit Europian për Sigurinë, Federica Mogherini, do të zhvillojë një vizitë në Ballkanin Perëndimor nga data 17 deri më 19 prill, njoftoi Shërbimi i Jashtëm të Komisionit Europian. Ajo do të vizitojë Shqipërinë, Maqedoninë, Malin e Zi dhe Serbinë. …

Më shumë