KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 58)

Rajoni

Turizmi, Rama: Ndryshime pozitive, pastërtia dhe siguria në fokus

Turizmi, Rama: Ndryshime pozitive, Pastërtia dhe siguria në fokus

Në datë 8 Maj, Kryeministri Edi Rama ishte në Shengjin, në hapjen e sezonit turistik. Premtoi një sezon ndryshe, me plazhe më të pastra dhe siguri të lartë. Kryeministri është rikthyer në Shëngjin në 29 Gusht në bashkëbisedim me sipërmarrësit, kryesisht të fushës së turzimit. Ai konstatoi se papastërtitë mbeten …

Më shumë

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

“Zabtimi deri në fund i reformës në drejtësi dhe zgjidhja ligjore e çështjes së pronave janë dy prioritete të zhvillimit të Shqipërisë dhe agjendës së saj integruese”. Keshtu vleresuan sot Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruci dhe Ambasadorja e BE-se ne shqiperi, Romana Vlahutin, gjate takimit me rastin e perfudnimit te …

Më shumë

Presidenti Meta: Çdo tentativë për të imponuar modele të ndryshimit të kufijve, do të cënonte stabilitetin e rajonit dhe do të vinte në rrezik frymën dhe parimet e BE-së

Presidenti Meta:Çdo tentativë për të imponuar modele të ndryshimit të kufijve, do të cënonte stabilitetin e rajonit dhe do të vinte në rrezik frymën dhe parimet e BE-së

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka deklaruar”Çdo tentativë për të imponuar modele të ndryshimit të kufijve, jo vetëm do të cënonte stabilitetin e rajonit, por do të vinte në rrezik edhe frymën dhe parimet e BE-së për të cilat ajo është investuar nga themelimi i saj deri sot”. Deklaratën e …

Më shumë

Merkel: Modifikimi i kufijve Kosovë-Serbi, pasoja për Ballkanin

Merkel: Modifikimi i kufijve Kosovë-Serbi, pasoja për Ballkanin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralejmëroi se marrëveshja e mundshem në mes Kosovës dhe Serbisë për modifikimin e kufirit të tyre të përbashkëtmund të ketë pasoja në rajonet e tjera të Ballkanit. Merkel i bëri këto komente gjatë një konference për media në Berlin së bashku me kryeministrin e Kroacisë, Andrej …

Më shumë

Liberalizimi i vizave për Kosovën, nesër në komision

KE pritet të vendosi për liberalizimin e vizave me Kosovën

Komiteti për Liritë Civile, Drejtësi dhe cështje të Brenshme në Parlamentin Europian pritet të diskutojë nesër procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Europian, Ministrja kosovare e integrimit, Dhurata Hoxha, u shpreh  shpresëplotë se ky komision do ta mbështeste liberalizimin e vizave dhe …

Më shumë

Koçijançiç: Tu jepet hapësirë Kosovës dhe Serbisë për marrëveshjen

Koçijançiç: Tu jepet hapësirë Kosovës dhe Serbisë për marrëveshjen

Komisioni Evropian vlerëson se Kosovës dhe Serbisë duhet t’iu jepet hapësirë që të merren vesh për përmbajtjen e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve, tha zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiç. Koçijançiç doli me deklaratën se “KE vlerëson që Kosovës dhe Serbisë duhet t’iu jepet hapësira për t’u marrë vesh mbi përmbajtjen …

Më shumë