KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 51)

Rajoni

Çmendet moti në Shkup

Reshje të rrëmbyeshme shi, bubullima dhe stuhi. Kjo është panorama mesditën e sotme në kryeqytetin e Maqedonisë, në Shkup. Stuhia e fortë ka bllokuar transportin, pasi erërat e forta dhe reshjet e bën të pamundur lëvizjen. Pas temperaturave të larta të një ditë më parë, rajoni i Ballkanit është përfshirë nga …

Më shumë

Kriza e emigrantëve, vendet ballkanike do të mbajnë të dhëna të përbashkëta

Kriza e emigrantëve, vendet ballkanike do të mbajnë të dhëna të përbashkëta

Vendet e Ballkanit kanë rënë dakord të krijojnë një bazë të përbashkët të të dhënave dhe të zhvillojnë bashkëpunimin për të trajtuar së bashku krizën e vazhdueshme të emigrantëve dhe refugjatëve dhe për të parandaluar një fluks të madh njerëzish që synojnë të shkojnë për në Evropën Perëndimore. Ministrat e …

Më shumë

“Maqedonia Veriore” kompromisi më i mundshëm mes Shkupit dhe Athinës

Përshëndetet marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

Ndërsa në të gjithë Greqinë u mbajtën dje protesta për të shprehur kundërshtinë ndaj arritjes së ndonjë kompromisi nga qeveria Tsipras me qeverinë e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, për zgjidhjen e çështjes së emrit të kësaj të fundit, e përditshmja greke Kathimerini u shpreh se prapa kuitave, Shkupi dhe …

Më shumë