KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 50)

Rajoni

Zaev: Unë kam barazuar të drejtat e shqiptarëve me maqedonasit

Maqedoni, shtyhet miratimi i amendamenteve kushtetuese në parlament

Parlamenti i Maqedonisë është përfshirë në debate të ashpra për shqiptarët, por pa përfshirjen e atyre vetë. Në një seancë pyetje përgjigje me kryeministrin Zoran Zaev, deputeti opozitar Vladimir Gjorçev e akuzoi numrin një të egzekutivit se nuk ka bërë asgjë për shqiptarët megjithëse ju premtoi shumë në fushatë. Por …

Më shumë

UGSh: Kërcënimet e ekstremistëve dhe nacionalistëve grekë ndaj gazetarit Artan Hoxha, një rrezik dhe provokim mbi liritë themelore të gazetarit

UGSh: Kërcënimet e ekstremistëve dhe nacionalistëve grekë ndaj gazetarit Artan Hoxha, një rrezik dhe provokim mbi liritë themelore të gazetarit

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë e konsideroi kërcënimet e ekstremistëve dhe nacionalistëve grekë ndaj gazetarit Artan Hoxha një rrezik dhe provokim mbi liritë themelore të gazetarit. Në një deklaratë të Zyrës së Shtypit të kësaj organizate shënohet se mediat shqiptare dhe ato greke, gjate tri diteve te fundit, kane publikuar reagime …

Më shumë

Vijon debati në Kuvendin e Kosovës. Deputetët nuk bien dakort me përmbajtjen e rezolutës

Kuvendi i Kosovës prej paraditës është mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme me kërkesë të opozitës për të miratuar një rezolutë që do t’i ndalonte presidentit Thaçi të bisedojë me Serbinë në lidhje me ndarje apo shkëmbim tërritoresh të Kosovës. Megjithë debatet në seancë ka surprizuar grupi parlamentar i PDK …

Më shumë

Ndryshimi i kufirit, Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës mblidhet sot në një seancë të jashtëzakonshme, të thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës në të cilën do të mbahet debati parlamentar lidhur me “angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e ‘shkëmbimit të territoreve’ apo ‘korrigjim të kufijve’ në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë”. …

Më shumë

Reagimet e mediave të shkruara greke, lidhur me vdekjen e Kostantinos Kacifasi

Reagimet e mediave të shkruara greke, lidhur me vdekjen e Kostantinos Kacifasi

Mediat greke Elfteros Tipos, dhe I Kathimerini vijojnë reagimet lidhur me vdekjen e Kostantinos Kacifasi, duke ju referuar kryesisht deklaratave të mamasë së 35 vjeçarit minoritar dhënë për tv Sky . Ajo është shprehur se vrasja e djalit të saj ka qenë e qëllimshme. Sipas deklaratave të zonjës Kacifas, shqiptarët …

Më shumë

Ambasadori i BE-së për çështjen mes Shqipërisë dhe Greqisë

Ambasadori i BE-së për çështjen mes Shqipërisë dhe Greqisë

Për zyrtarin e lartë të Bashkimit Evropian në vendin tonë, ambasadorin Luixhi Soreka, çështja mes Shqipërisë dhe Greqisë është dypaleshë dhe sipas tij është e rëndësishme që dy vendet të gjejnë një marrëveshje për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE. “Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë është një çështje dypalëshe. Është e …

Më shumë