KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 5)

Rajoni

Maqedonia pas referendumit, sërish pasiguri politike

Maqedonia pas referendumit, sërish pasiguri politike

Pas referendumit të së dielës, Maqedonia i është rikthyer pasigurisë politike. Nga njëra anë, Lidhja Social-Demokrate në pushtet akuzon opozitën se po pengon ardhmërinë e vendit; nga ana tjetër, VMRO-ja në opozitë kërkon dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev dhe krijimin e një qeverie teknike. Sipas organeve drejtuese të LSDM-së, deputetët …

Më shumë

Rama vizitë në Gjenevë për “Dialogun strategjik për Ballkanin Perëndimor”

Tirana do të jetë qendra rajonale për inovacionin dhe kërkimin në fushën e teknologjisë, në kuadër të rrjetit të qendrave që mbështeten nga Forumi Ekonomik Botëror i Davos. Kryeministri Edi Rama,e konfirmoi këtë, ndërsa mori pjesë në forumin “Dialogu strategjik për Ballkanin Perëndimor” që po zhvillohet në Gjenevë. Kryeministri Rama …

Më shumë

Zaev: Nëse nuk arrihet dakordësi politike, në vend do të mbahen zgjedhje të parakohshme.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev tha dje se brenda 10 ditëve do të merret vesh nëse eksizion mundësia për arritjen e një marrëveshjeje me opozitën për të siguruar dy të tretat e votave në parlament të cilat nevojiten për t’u votuar ndryshimet kushtetuese të cilat mundësojnë ratifikimin e marrëveshjes për emrin …

Më shumë

Kocias: Referendumi nuk është parkusht për zbatimin e marrëveshjes së Prespës.

Referendumi i mbajtur në Maqedoni nuk është parakusht për marërveshjen për emrin të nënshkruar me greqinë në Prespë në qershor të këtij viti. Ministri i jashtë grek Nikos Kocias u shpreh mbrëmë se marrëveshja nuk konsiderohet e pavlefshme pasi pjesëmarrja në referendum ishte nën 37 përqind, ndërsa shprehu besimin se …

Më shumë

Meta për Maqedoninë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta gjatë një vizite zyrtare në Uashington DC Meta takon Zv/Kryetarin e Konferencës të Senatorëve Republikanë në SHBA, Roy Blunt Takimi me Blunt, Meta: SHBA, janë partneri ynë strategjik Meta: Forcimi i mëtejshëm i këtyre marrëdhënieve, i një rëndësie vitale për ne Meta: Angazhimi i SHBA …

Më shumë

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov, një ditë pas referendumit

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, një ditë pas referendumit

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov, një ditë pas referendumit, deklaroi ne nje konference per shtyp se realiteti është se referendumi ka dështuar dhe ftoi pushtetin “të mos shkele vullnetin e shumicës së qytetarëve”. Ivanov në fjalimin e tij citoi edhe një fjalë të presidentit amerikan Donald Trump në Asamblenë e …

Më shumë

SHBA përshëndet përfundimin e referendumit në Maqedoni

SHBA përshëndet përfundimin e referendumit në Maqedoni

Zëdhënësja amerikane e Departamentit të Shtetit, Heather Naurt përshëndeti sot rezultatin e referendumit të 30 shtatorit të Republikës së Maqedonisë.“Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndesin rezultatin e referendumit të 30 shtatorit të Republikës së Maqedonisë, në të cilin qytetarët shprehën mbështetjen e tyre për anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin Europian …

Më shumë