KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 48)

Rajoni

Zgjedhjet e së dielës në Bosnje-Hercegovinë

Zgjedhjet e së dielës në Bosnje-Hercegovinë

Bosnje-Hercegovina do të mbajë zgjedhje presidenciale e parlamentare më 7 tetor. Afro 3.4 milionë votues do të zgjedhin pjesëtarët kroatë, serbë e boshnjakë të Presidencës tripalëshe dhe ligjvënësit për dhomën e ulët të Parlamentit, veç udhëheqësve rajonalë dhe asambleve, sipas Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Vendi ballkanik qeveriset mbi linja etnike …

Më shumë

INTERVISTË E KRYETARIT TË PREZENCËS SË OSBE-së NË SHQIPËRI, AMBASADORIT BERND BORCHARDT, ME RADIO-TELEVIZIONIN SHQIPTAR

Intervistoi: Entela Komnino RTSH: Ministri i Jashtëm shqiptar ka deklaruar dje se, ndërsa është duke u punuar për reformën zgjedhore, koha është shumë e ngushtuar dhe jemi në limitet e kohës që parashikon Kushtetuta aktuale e Shqipërisë. Si e shikon OSBE-ja këtë proces, pasi dihet që po qëndron shumë pranë …

Më shumë

Peleshi në Austri, prezanton programin kombëtar “100 Fshatrat”

Peleshi në Austri, prezanton programin kombëtar “100 Fshatrat”

Ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi, i ftuar në konferencën e 14-të Europiane të Rajoneve dhe Qyteteve ka prezantuar programin kombëtar “100 Fshatrat”, si përgjigje inovative të qeverisë shqiptare për zgjimin e ekonomisë në zonat rurale. Megjithëse Shqipëria është një vend me mundësi të kufizuar ekonomike, ajo ka mundur të ideojë …

Më shumë

Maqedonia pas referendumit, sërish pasiguri politike

Maqedonia pas referendumit, sërish pasiguri politike

Pas referendumit të së dielës, Maqedonia i është rikthyer pasigurisë politike. Nga njëra anë, Lidhja Social-Demokrate në pushtet akuzon opozitën se po pengon ardhmërinë e vendit; nga ana tjetër, VMRO-ja në opozitë kërkon dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev dhe krijimin e një qeverie teknike. Sipas organeve drejtuese të LSDM-së, deputetët …

Më shumë