KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 42)

Rajoni

Vijon debati në Kuvendin e Kosovës. Deputetët nuk bien dakort me përmbajtjen e rezolutës

Kuvendi i Kosovës prej paraditës është mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme me kërkesë të opozitës për të miratuar një rezolutë që do t’i ndalonte presidentit Thaçi të bisedojë me Serbinë në lidhje me ndarje apo shkëmbim tërritoresh të Kosovës. Megjithë debatet në seancë ka surprizuar grupi parlamentar i PDK …

Më shumë

Ndryshimi i kufirit, Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës mblidhet sot në një seancë të jashtëzakonshme, të thirrur nga Lidhja Demokratike e Kosovës në të cilën do të mbahet debati parlamentar lidhur me “angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e ‘shkëmbimit të territoreve’ apo ‘korrigjim të kufijve’ në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë”. …

Më shumë

Reagimet e mediave të shkruara greke, lidhur me vdekjen e Kostantinos Kacifasi

Reagimet e mediave të shkruara greke, lidhur me vdekjen e Kostantinos Kacifasi

Mediat greke Elfteros Tipos, dhe I Kathimerini vijojnë reagimet lidhur me vdekjen e Kostantinos Kacifasi, duke ju referuar kryesisht deklaratave të mamasë së 35 vjeçarit minoritar dhënë për tv Sky . Ajo është shprehur se vrasja e djalit të saj ka qenë e qëllimshme. Sipas deklaratave të zonjës Kacifas, shqiptarët …

Më shumë

Ambasadori i BE-së për çështjen mes Shqipërisë dhe Greqisë

Ambasadori i BE-së për çështjen mes Shqipërisë dhe Greqisë

Për zyrtarin e lartë të Bashkimit Evropian në vendin tonë, ambasadorin Luixhi Soreka, çështja mes Shqipërisë dhe Greqisë është dypaleshë dhe sipas tij është e rëndësishme që dy vendet të gjejnë një marrëveshje për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE. “Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë është një çështje dypalëshe. Është e …

Më shumë

Policia e Shtetit, çmim të parë në rajon për 2 operacione ndërkombëtare

Policia e Shtetit, çmim të parë në rajon për 2 operacione ndërkombëtare

  Policia e Shtetit është vlerësuar me çmimin e parë në rajon, nga Qendra për Zbatimin e Ligjit në Evropën Juglindore (SELEC), për 2 operacione ndërkombëtare të realizuara me sukses gjatë vitit 2018. Operacionet për të cilat është dhënë çmimi është “ONE IF-BY LAND” kundër trafikimit ndërkufitar tё qenieve njerëzore, …

Më shumë

Vuçiç: Çdo vendim në lidhje me Kosovën, do të meret vetëm me vullnetin e Serbisë

Vuçiç: Kusht pë bisedimet me Kosovën heqja e taksës

Në prag të takimit të rradhës në paris të Francës mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të serbisë Aleksandër Vuçiç, ky i fundit është shprehur se pa vullnetin e Serbisë nuk mund të ketë marrëveshje me askënd. I ndodhur, ashtu si edhe Thaçi në Stamboll për inaugurimin e aeroportit të ri, …

Më shumë