KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 41)

Rajoni

Shuhet Demaçi, simboli i rezistencës shqiptare në Kosovë

Shuhet Demaçi, simboli i rezistencës shqiptare në Kosovë

Simboli i rezistencës shqiptare në Kosovë, Adem Demaçi, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, ndërsa kuvendi ka mbajtur një minutë heshtje dhe më pas ka ndërprerë punimet. Laureat i çmimit “Saharov”. Adem Demaçi është dënuar me njëzet …

Më shumë

Deklaratat e Trampit për Malin e Zi dhe Shqipërinë, shqetësojnë komunitetin shqiptaro-amerikan

Deklaratat e Trampit për Malin e Zi dhe Shqipërinë, shqetësojnë komunitetin shqiptaro-amerikan

Radio “Zëri i Amerikës” ka njoftuar përcjelljen përmes një letre për Presidentin amerikan Tramp të shqetësimit rreth një keqësimi të mundshëm të marrëdhënieve mes Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve evropianë. Letra, e nënshkruar nga anëtari i Këshillit të Qytetit të Nju Jorkut, Mark Gjonaj dhe përfaqësues të 10 organizatave shqiptaro-amerikane, …

Më shumë

Kamenos: Ndërtimet e paligjshme kanë kontribuar në katastrofën që goditi Greqinë

Kamenos: Ndërtimet e paligjshme kanë kontribuar në katastrofën që goditi Greqinë

Ministri grek i mbrojtes Pano Kameno tha për rrjetin BBC se ndërtimet e paligjshme kanë kontribuar në katastrofën që goditi Greqinë. Kameno tha se ndërtimet që banorët kanë ngritur mes hapësirave me pyje ishin një krim që rezultoi në bllokimin e rrugëve që mund të mundësonin largimin nga zjarri. Këtë …

Më shumë

Ruçi: Përmbushja e kërkesave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës mbetet një përparësi e Shqipërisë

Ruçi: Përmbushja e kërkesave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës mbetet një përparësi e Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi priti në takim Kryetarin e Partisë Demokratike të Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa ku diskutuan mbi situatën në tre komunat me shumicë shqiptare të Luginës, integrimin e shqiptarëve në institucionet e qeverisjes qendrore dhe respektimin e të drejtave të tyre themelore, bazuar në standardet ndërkombëtare. …

Më shumë

Greqia në zi kombëtare

Greqia në zi kombëtare

Greqia është në zi kombëtare pas përballjes me një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore. Flakët që pushtuan Atikën perëndimore dhe lindore, zona turistike në afërsi të kryeqytetit grek Athinës, lanë pas dhjetra viktima dhe qindra të lënduar, ndërsa e gjithë zona u shndërrua në një gërmadhë. Mediat greke shkruajnë …

Më shumë