KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 39)

Rajoni

Haradinaj intervistë për RTK, partitë politike të gjejnë gjuhën e përbashkët për Kosovën

Në një intervistë për Radio Televizionin e Kosovës kryeministri , Ramush Haradinaj, i  bëri thirrje spektrit politik të Kosovës që ashtu siç reflektoi unitet për shndërrimin e FSK në ushtri ta bëjë atë edhe për çështjen e dialogut me Serbinë. Haradinaj ka shtuar se nuk ka asnjë arsye të japë …

Më shumë

Tanja Fajon: Jam kundër ndryshimit të territorëve, sjell destabilizim

Europarlamentarja, Tanja Fajon, paralajmëron se ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë mund të destabilizojë Ballkanin. Në një intervistë për të përditshmen serbe, Danas, raporterja për liberalizimin e vizave me Kosovën e Parlamentit Europian flet me tone të ashpra edhe kundër Federika Mogherinit. Fajon thotë se çdo ndryshim territoresh është gjithnje …

Më shumë

RTSH dhe RTK, bashkëpunim për emisione të përbashkëta

Dy televizionet më të vjetra në Shqipëri dhe Kosovë, RTSh dhe RTK kanë vendosur të rrisin më tej bashkëpunimin. Bashkëprodhimet në fushat programore do të vijnë së shpejti në ekranet respektive. Drejtuesit e televizioneve publike të RTK-së dhe RTSH-së nënshkruan në Prishtinë një marëveshje bashkëpunimi e cila i hap rrugë …

Më shumë

MAQEDONI, QEVERIA MIRATON DRAFT-AMENDAMENTET E KUSHTETUTËS

MAQEDONI, QEVERIA MIRATON DRAFT-AMENDAMENTET E KUSHTETUTËS

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në një konferencë për media ka bërë të ditur se qeveria ka miratuar draftamendamentet e Kushtetutës së Maqedonisë, në pajtim me Marrëveshjen e Prespës dhe përfundimeve të Parlamentit të Maqedonisë. Siç njoftoi kryeministri i Maqedonisë, amendamenti i parë i referohet emrin aktual të Republikës së …

Më shumë

Merkeli i shkruan Mustafës: Debatin rreth ndryshimit të kufijve … po e përcjell me shqetësim të madh!

Merkeli i shkruan Mustafës: Debatin rreth ndryshimit të kufijve ... po e përcjell me shqetësim të madh!

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel është e shqetësuar për zhvillimet e fundit ne Kosove sidomos për çështjen e kufijëve. Ajo e ka bërë të ditur qëndrimin e saj në një letër përgjigje dërguar kryetarit të LDK Isa Mustafa i cili në muajin shtator i kishte shprehur shqetësimet e partise së …

Më shumë