KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 38)

Rajoni

Rikthehen zjarret në Greqi

Rikthehen zjarret në Greqi

Vetëm disa ditë pas zjarreve vrastare në periferi të Athinës, vatra të reja zjarri kanë djegur shumë zona pyjore në ishullin Evia pranë kryeqytetit grek, ndërsa orët e fundit shumë zjarre po shkrumbojnë prefekturën e Ilias në gadishullin e Peloponezit. Mbrëmjen e së hënës, shërbimi zjarrfikës ka njoftuar se rreth …

Më shumë

17 vite nga Marrëveshja e Ohrit, shqiptarët ende të pakënaqur

17 vite nga Marrëveshja e Ohrit, shqiptarët ende të pakënaqur

Sot mbushen 17 vite që nga dita kur u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit. Kjo marrëveshje i dha fund konfliktit mes UÇK-së dhe forcave të sigurisë së Maqedonise. Marrëveshja është e ndërtuar mbi pesë parimet themelore, të cilat u bashkëshoqëruan me ndryshimet kushtetuese, të cilat konfirmuan shoqërinë shumetnike maqedonase dhe ku …

Më shumë

Berisha: Termi “korrigjim kufijsh” midis Kosovës dhe Serbisë, “thjesht produkt i kuzhinës së Beogradit”

Berisha: Termi “korrigjim kufijsh” midis Kosovës dhe Serbisë, "thjesht produkt i kuzhinës së Beogradit"

Ish presidenti dhe ish kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar termin “korrigjim kufijsh” midis Kosovës dhe Serbisë, si “thjesht produkt i kuzhinës së Beogradit”. Në një status në Fejsbuk ai paraqiti të enjten “… një dokument të kuzhinës së Beogradit, në të cilën flitet jo për ndarje apo coptim të …

Më shumë

Kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë, flasin analistët

Kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë, flasin analistët

Zhvillimet dinamike mes Kosovës dhe Serbisë ndiqen me vemëndje në Shqipëri. Megjithëse nuk ka qëndrime nga institucionet, analistët japin mendime interesante për skenarët e marrëveshjes përfundimtare mes Prishtinës dhe Beogradit. Pjesa me delikate do të jetë çështja e përcaktimit apo njohjes se kufinjve përfundimtare në Ballkan. Gazetarja jone Sonila Agostini …

Më shumë