KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 34)

Rajoni

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

Takimi mes Kryetarit të Kuvendit Ruçi dhe Ambasadores së BE-së , Vlahutin

“Zabtimi deri në fund i reformës në drejtësi dhe zgjidhja ligjore e çështjes së pronave janë dy prioritete të zhvillimit të Shqipërisë dhe agjendës së saj integruese”. Keshtu vleresuan sot Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruci dhe Ambasadorja e BE-se ne shqiperi, Romana Vlahutin, gjate takimit me rastin e perfudnimit te …

Më shumë

Presidenti Meta: Çdo tentativë për të imponuar modele të ndryshimit të kufijve, do të cënonte stabilitetin e rajonit dhe do të vinte në rrezik frymën dhe parimet e BE-së

Presidenti Meta:Çdo tentativë për të imponuar modele të ndryshimit të kufijve, do të cënonte stabilitetin e rajonit dhe do të vinte në rrezik frymën dhe parimet e BE-së

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka deklaruar”Çdo tentativë për të imponuar modele të ndryshimit të kufijve, jo vetëm do të cënonte stabilitetin e rajonit, por do të vinte në rrezik edhe frymën dhe parimet e BE-së për të cilat ajo është investuar nga themelimi i saj deri sot”. Deklaratën e …

Më shumë

Merkel: Modifikimi i kufijve Kosovë-Serbi, pasoja për Ballkanin

Merkel: Modifikimi i kufijve Kosovë-Serbi, pasoja për Ballkanin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralejmëroi se marrëveshja e mundshem në mes Kosovës dhe Serbisë për modifikimin e kufirit të tyre të përbashkëtmund të ketë pasoja në rajonet e tjera të Ballkanit. Merkel i bëri këto komente gjatë një konference për media në Berlin së bashku me kryeministrin e Kroacisë, Andrej …

Më shumë

Liberalizimi i vizave për Kosovën, nesër në komision

KE pritet të vendosi për liberalizimin e vizave me Kosovën

Komiteti për Liritë Civile, Drejtësi dhe cështje të Brenshme në Parlamentin Europian pritet të diskutojë nesër procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrim Europian, Ministrja kosovare e integrimit, Dhurata Hoxha, u shpreh  shpresëplotë se ky komision do ta mbështeste liberalizimin e vizave dhe …

Më shumë

Koçijançiç: Tu jepet hapësirë Kosovës dhe Serbisë për marrëveshjen

Koçijançiç: Tu jepet hapësirë Kosovës dhe Serbisë për marrëveshjen

Komisioni Evropian vlerëson se Kosovës dhe Serbisë duhet t’iu jepet hapësirë që të merren vesh për përmbajtjen e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve, tha zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiç. Koçijançiç doli me deklaratën se “KE vlerëson që Kosovës dhe Serbisë duhet t’iu jepet hapësira për t’u marrë vesh mbi përmbajtjen …

Më shumë

Korigjimi i kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, Hahn: Marrëveshja nuk duhet të ndikojë në stabilitetin e rajonit

Korigjimi i kufijve mes Serbisë dhe Kosovës, Hahn: Marrëveshja nuk duhet të ndikojë në stabilitetin e rajonit

Propozimin për korigjimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës ishte në vemendjen e komenteve gjatë konferencës për shtyp të kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Durrës. Komisionieri për Zgjerimin e BE-së, Johanes Hahn tha se “Nuk do të pranojmë asnjë anëtar të ri nëse nuk janë të zgjidhur mosmarrëveshjet …

Më shumë

Marrja e emigrantëve, Rama: Nuk mund të rrinim spektatorë përballë një shfaqjeje turpi!

Marrja e emigrantëve, Rama: Nuk mund të rrinim spektatorë përballë një shfaqjeje turpi!

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Shqipëria marrja e 20 emigrantëve nga Italia, ishte një gjest krejt i natyrshëm. Në konferencën për shtyp gjatë takimit me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor në Durrës, i pyetur nga gazetarja e RTSH Denada Shkodrani mbi këtë xhest, zoti Rama u shpreh me tone të …

Më shumë