KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 33)

Rajoni

Shqipëria dhe Greqia do lidhen edhe me linjë hekurudhore

Shqipëria dhe Greqia do lidhen edhe me linjë hekurudhore

Shqipëria dhe Greqia po shikojnë mundësinë e lidhjes mes tyre edhe me linjë hekurudhore. Kjo linjë do të jetë Follorinë-Kristalopigi-Pogradec. Ditët e fundit në Kostur të Greqisë është mbajtur një takim i posaçëm mbi projektin që financohet nga Interreg-IPA CBS Greqi-Shqipëri. Sipas mediave fillimisht do të studiohen nevojat e transportit, infrastruktura shtesë, …

Më shumë

Rama në Vjenë në “Ekonomia takohet me politikën”

Rama në Vjenë në "Ekonomia takohet me politikën"

Kancelari austriak Sebastian Kurz, vendi i të cilit Austria kryeson presidencën e rradhës së BE, zgjodhi të organizojë një mëngjes punë për të mbledhur bashkë kryeministrat e Ballkanit dhe komisionerin e zgjerimit Johanes Hahn, si një mënyre për të diskutuar nxitjen e mëtejshme të j bashkepunimit drejt integrimit europian. Sikurse …

Më shumë

Athinë, demonstrata në përkujtim të 45 vjetorit të lëvizjes studentore

Athinë, demonstrata në përkujtim të 45 vjetorit të lëvizjes studentore

Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Policia arrestoi 19 persona gjatë episodeve të rënda, që zgjatën 6 orë në qendër të Athinës. Arrestimet filluan menjëherë pas demostratës paqësore për 45-vjetorin e kryengritjes studentore të Politeknikumit kundër diktaturës greke të Juntas. Pati një luftë me molotov, lëndë kimike …

Më shumë

Si hyri Gruevski në Shqipëri?

Hungaria: Gruevskit i rrezikohej jeta nëse burgosej

Lëvizja e ish kryeministrit maqedonas Nikola Gruevski në Shqipëri, nuk e ka ende një konfirmim zyrtar. Ajo cfarë është pranuar nga autoritetet e vendit tonë, është largimi i tij nëpërmjet pikës së Hanit të Hotit. Dicka e tillë konfirmohet edhe vetë policia kufitare e kësaj pike doganore. Ndërkohë Burime konfidenciale …

Më shumë

Policia e Malit të Zi: Gruevski hyri dhe doli në të njëjtën ditë!

Edhe policia e Malit të Zi konfirmon se ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, ka hyrë në territorin e Malit të Zi më 11 nëntor, dhe po atë ditë ka lënë vendin.“Për shkak të interesimit të mediave për ish-kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski, dhe në interes të informimit të vërtetë, ne njoftojmë  se …

Më shumë