KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 32)

Rajoni

Kryeministri shqiptar : “”Modeli Shengen” duhet të aplikohet në të gjithë Ballkanin Perëndimor dhe jo vetëm me Kosovën”

Kryeministri shqiptar : ""Modeli Shengen" duhet të aplikohet në të gjithë Ballkanin Perëndimor dhe jo vetëm me Kosovën"

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka përsëritur sërish idenë e njohur se “Modeli Shengen” duhet të aplikohet në të gjithë Ballkanin Perëndimor dhe jo vetëm me Kosovën. “Modeli Shengen duhet të shtrihet në të gjithë rajonin me Kosovën, Maqedoninë dhe Malin e Zi me bindjen se të gjitha vendet e Ballkanit …

Më shumë

Zaev viziton Tiranën

Zaev viziton Tiranën

Kryeministri i Republikë së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mbërriti sot për një vizitë në Tiranë. Ai shoqërohet nga zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani dhe me ministrin e punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov. Zoti Zaev është pritur me të gjitha nderet nga mikpritësi i tij kryeministrin Edi Rama, …

Më shumë

Limaj në takimin me Rikard Mur: Të gjithë na kërkojnë të heqim taksën!

Pas takimit mes drejtorit të përgjithshëm për çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore dhe delegacionit shtetëror për dialog, Fatmir Limaj, kryesuesi i delegacionit të Kosovës për dialogun me Serbinë, deklaroi se kanë biseduar për zhvillimet aktuale dhe për përgatitjet për dialogun. Ai theksoi se …

Më shumë

Presidenti Ivanov refuzon të dekretojë 11 ligje, të miratuara së fundmi

Presidenti Ivanov refuzon të dekretojë 11 ligje, të miratuara së fundmi

Presidenti Maqedonas George Ivanov, ka refuzuar të dekretojë 11 ligje të miratuara së fundmi me emrin Maqedonia e Veriut, nga Parlamenti i vendit të tij. Këto ligje përfshijnë fusha të ndryshme, si ekonomike, bashkëpunim mes shteteve, shërbimet e sigurisë, ushtrinë etj. Mos dekretimin e këtyre ligjeve, Ivanov e ka justifikuar …

Më shumë

Hoxha: Vendimi për liberalizimin e vizave, pas zgjedhjeve në Parlamentin Evropian!

Kosova pret që në Parlamentin Evropian (PE) të përfundojnë zgjedhjet, në mënyrë që të mund të lëvizet përpara me një vendimmarrje, sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës në zonën Schengen. Kështu tha ministrja e Integrimit Evropian në Qeverinë e Kosovës, Dhurata Hoxha, gjatë një …

Më shumë