KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 312)

Rajoni

Shqipëria në Samitin e Vjenës

Shqipëria në Samitin e Vjenës

Gjashtë liderë të vendeve të Ballkanit Perëndimor, do të takohen të mërkurën , më 26 gusht 2015, në forumin e dytë të Samitit të Vjenës, i cili organizohet nën kujdesin e kancelarit austriak Vener Fajman dhe kancelares gjermane Angela Merkel. Samiti parashikohet të nisi me firmosjen e një marrëveshje mes …

Më shumë

Bruksel, Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje historike

Bruksel, Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje historike

Kosova e Serbia kanë mbyllur të martën bisedimet në Bruksel me nënshkrimin e 4 marrëveshjeve, duke shënuar një hap të rëndësishëm në normalizimin e marrëdhënieve midis tyre. Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini, tha se “katër marrëveshje u nënshkruan pas një dite …

Më shumë

Fajman: Vazhdoni reformat!

Fajman: Vazhdoni reformat!

Kancelari austriak, Vener Fajman planifikon që si mikpritës i Samitit për Ballkanin Perëndimor, t’i nxisë vendet e rajonit për zbatimin e mëtejshëm të reformave, duke theksuar se edhe Bashkimi Evropian e njeh përparimin e kryer deri tani nëpër këto vende. Me rastin e takimit, që mbahet të enjten më 27 …

Më shumë

Maqedonia hap kufinjtë

Maqedonia hap kufinjtë

Mijëra emigrantë kanë rifilluar udhëtimin e tyre për në veri pasi Maqedonia hapi kufirin me Greqinë. Paraditen e së dielës, më 23 gusht ata mundën ti hipnin trenave dhe autobusëve që do t’i çonin në veri të kufirit me Serbinë. Shumica e tyre thonë se po përpiqen të udhëtojnë në …

Më shumë

Durrës-Prishtinë-Nish do të diskutohet në “Vjenë 2015”

Durrës-Prishtinë-Nish do të diskutohet në “Vjenë 2015”

Shqipëria, Kosova dhe Serbia pritet të hedhin hapa konkrete drejt projekteve të përbashkëta me interes rajonal. Axhenda zyrtare e takimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor “Vjenë 2015”, apo siç njihet ndryshe “Nisma e Berlinit”, ka bërë të njohur veç të tjerash dhe diskutimin e autostradës Durrës- Prishtinë – Nish.  Në …

Më shumë