KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 30)

Rajoni

Azili i Gruevskit, komisioneri Hahn pret sqarime nga Orban

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, duhet të jap shpjegime në rast të dhënies së azilit politik të kërkuar nga ish kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski. Komisioneri evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, tha përmes rrjetit social Twitter se “nëse konfirmohet, unë pres disa spjegime nga Viktor Orban”. Sipas Komisionerit …

Më shumë

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski, fiton azilin politik në Hungari

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski, bën me dije se Hungaria pranoi kërkesën për azil politik

Ish Kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, bën me dije se Hungaria i ka pranuar kërkesën për azil politik . Vendimin e Budapestit zyrtar, Gruevski e njoftoi përmes një postimi në Facebook, ku ai shkruan se: “Sot Republika e Hungarisë, vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, u përgjigj pozitivisht në kërkesën time për marrjen …

Më shumë

Maqedonia bën gati kërkesën për ekstradim të Gruevskit

Maqedonia ka gati, dhe dorëzon kërkesën për ekstradim të ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski. Ishte vetë ministrja e drejtësisë, Renata Deskoska, që tha se kërkesa për ekstradimin e ish-kryeministrit të dënuar Nikolla Gruevski, është kompletuar dhe do të dorëzohet deri tek autoritetet hungareze. Edhe pse mediat hungareze njoftojnë se proçedura e azilit …

Më shumë

Shqipëria dhe Greqia do lidhen edhe me linjë hekurudhore

Shqipëria dhe Greqia do lidhen edhe me linjë hekurudhore

Shqipëria dhe Greqia po shikojnë mundësinë e lidhjes mes tyre edhe me linjë hekurudhore. Kjo linjë do të jetë Follorinë-Kristalopigi-Pogradec. Ditët e fundit në Kostur të Greqisë është mbajtur një takim i posaçëm mbi projektin që financohet nga Interreg-IPA CBS Greqi-Shqipëri. Sipas mediave fillimisht do të studiohen nevojat e transportit, infrastruktura shtesë, …

Më shumë