KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 27)

Rajoni

Ambasadori i SHBA-ve, në Serbi për çështjen e kufirit

Ambasadori i SHBA-ve, në Serbi për çështjen e kufirit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Beograd, Kyle Scott, tha se presidentët e Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vuçic dhe Hashim Thaçi, kanë ndihmën e Amerikës në kërkim të një zgjidhjeje paqësore të mosmarrëveshjeve. Ai tha se SHBA mbështetet në zgjuarësinë e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica …

Më shumë

Thaçi: Marrëveshja me Serbinë, koha e luftës mbaroi

Presidenti i Kosovës Thaçi, flet mbi marrëdhëniet me Serbinë dhe Vuçiç

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, edhe njëherë ka ripërsëritur se duhet të arrihet një marrëveshje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, gjatë një konference për media. Ai tha se marrëveshja në mes palëve mund të arrihet vetëm nëse bëhet kompromis. Kreu i shtetit të ka nënvizuar përpara gazetarëve se marrëveshja mund …

Më shumë

Zaev: Qytetarët do t’u duhet të zgjedhim mes një emri dhe të ardhmeje të re ose izolimit dhe mungesës së shpresës.

Maqedonasit kanë një zgjedhje për të bërë: ose një emër dhe të ardhme të re ose izolimin dhe mungesën e shpresës. Kështu u shpreh kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një prononcim për agjencinë e lajmeve AFP në lidhje me referendumin e 30 shtatorit, ku qyettarët e vendit të tij do …

Më shumë