KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 26)

Rajoni

Artes nga Elsa Demo – Njeriu i parëndësishëm në ekran

Artes nga Elsa Demo - Njeriu i parëndësishëm në ekran

Filmi “Nëntor i ftohtë” i Ismet Sijarinës, i vendosur gjatë zhvillimeve politike në Kosovë, si pjesë e ish-Jugosllavisë në vitet ’90, përcjell thjeshtësisht një dramë njerëzore me një stil tërësisht të kërkuar. Për të mbajtur familjen, një burrë (Kushtrim Hoxha) vendos të vazhdojë punën në fabrikën serbe; të shoqen (Adriana Matoshi) e …

Më shumë

Shqipëria dhe Kroacia nënshkruajnë marrëveshjen e përbashkët për Partneritetin Strategjik

Shqipëria dhe Kroacia nënshkruajnë marrëveshjen e përbashkët për Partneritetin Strategjik

Kreu i qeverise shqiptare, Edi Rama u takua të marten në Zagreb me homologun e tij kroat, Andrej Plenkovic, takim i cili u finalizua me nënshkrimin e një marrëveshjeve të përbashkët për Partneritetin Strategjik. Takimi u zhvillua gjatë Samitit të Kryeministrave të iniciativës të Europës Qendrore, që zhvilloi punimet në …

Më shumë

MEPJ bën thirrje për hetim të plotë të vrasjes së një shqiptar nga një anëtar i “Agimit të Artë”

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka kërkuar këtë të martë nga autoritetet greke, zbardhjen e ngjarjes së ndodhur në fund të muajit nëntor, ku mbeti i vdekur Petrit Zifle 63-vjeç në Korfuz, pasi u ekzekutua nga një grek që u arrestua më 30 nëntor. Ministria e Jashtme shpreh keqardhjen …

Më shumë

Zagreb, Rama në mbledhjen e qeverive të Inisiativës së Europës Qëndrore

Zagreb, Rama në mbledhjen e qeverive të Inisiativës së Europës Qëndrore

Bashkëpunimi dhe siguria, janë në fokusin e diskutimit të krerëve të qeverive të Inisiativës së Europës Qëndrore të mbledhur në Zagreb të Kroacisë. Shqipëria përfaqësohet me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e brendshëm Sandër Lleshaj, që janë pjesë e sesioneve të posaçme që kanë në fokus sigurinë, por edhe shtimin …

Më shumë

Shqipër – Kosovë, zyrtarisht unifikohen politikat e shkëmbimeve tregtar, por biznesi dyshon

Shqipër - Kosovë, zyrtarisht unifikohen politikat e shkëmbimeve tregtar, por biznesi dyshon

Shqipëria dhe Kosova kanë hedhur zyrtarisht një hap të rëndësishëm në unifikimin e politikave të shkëmbimit tregtar mes të dy vendeve. Vendimet politike të mbledhjes së pestë të përbashkët të të dy qeverive i hapin rrugë një komunikimi konkret për të gjetur mekanizmat për realizimin e projekteve politike. Por ende …

Më shumë