KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 24)

Rajoni

Salivan në Shkup: Mbështesim marrëveshjen e Maqedonisë dhe Greqisë

SHBA-të mbështesin marrëveshjen e Prespës mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe ndryshimet kushtetuese. Këtë e ka ritheksuar në Shkup ndihmës sekretari amerikan i shtetit Xhon Salivan, pas takimit me kryeministrin Zaev.“SHBA-ja angazhohet për një Evropë Juglindore të qëndrueshme dhe të sigurt, ndërsa Maqedonia është faktor kyç në rajon për arritjen e …

Më shumë

Bruksel, Haradinaj anullon konferencën për shtyp mes tij, Mogherinit dhe Hahn

Vazhdon përplasja Prishtinë - Bruksel

Insistimi i Ramush Haradinajt për të mos hequr tarifën 100% për mallrat serbe dhe boshnjake që ka vendosur qeveria e Kosovës ka bërë që në Bruksel të anullohet konferenca e paralajmëruar për shtyp mes Federika Mogherinit, Johanes Hahn dhe Kryeministrit kosovar. Pas tryezës së rumbullakët të stabilizim asocimit, ishte planifikikuar …

Më shumë

Komisioni Evropian ndërhyn pranë Prishtinës dhe Beogradit pёr tejkalimin e krizёs

Komisioni Evropian i ofron Prishtinës dhe Beogradit pёr tejkalimin e krizёs

Komisioni Evropian ёshtё shprehur i gatshëm qё t’i ofrojë Prishtinës dhe Beogradit ndihmë nё tejkalimin e krizёs sё shkaktuar pas vendosjes nga qeveria kosovare të taksës 100 përqind ndaj importeve serbe. Në datën 12 dhjetor, shefja e politikës së jashtme të BE-së Federika Mogerini, komisioneri për zgjerim Johanes Hahn dhe …

Më shumë

BE i kërkon Haradinajt të pezullojë tarifën ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës

BE i kërkon Haradinajt të pezullojë tarifën ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës

Bashkimi Europian i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosoves Ramush Haradinajt duke i kërkuar që të anullojë tarifën ndaj Serbisë, në këmbim ndër të tjera të zëvendësimit të emërtimit UNMIK me “Kosovo” në CEFTA. Letra është firmosur nga përfaqësuesja e lartë e BE-së Mogherini, komisionerja për tregti Malmstrom dhe …

Më shumë