KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 23)

Rajoni

BE: Frikë nga sulmet Kibernetike

Liderët e vendeve të BE-së ranë dakord të përforcojnë reagimin ndaj sulmeve kibernetike dhe fushatave të dezinformimit online, me qëllim mbrojtjen e zgjedhjeve të ardhshme europiane nga ndërhyrjet e jashtme. Nisma e fundit e bllokut 28-anëtarësh parashikon vendosjen e sanksioneve ndaj qeverive armike dhe individëve, si dhe gjoba të rënda …

Më shumë

Liberalizimi i vizave, Shqipëria do të intensifikojë mbështetjen ndaj Kosovës

Liberalizimi i vizave, Shqipëria do të intensifikojë mbështetjen ndaj Kosovës

Shqipëria do ta mbështesë Kosovën në procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës në zonën ”Shengen”. Deklarata është bërë nga kreu i parlamentit Gramoz Ruçi, gjatë takimit të enjten me Enver Hoxhaj, zëvëndëskryeministër dhe Ministër i Integrimit i Kosovës.  Kosova ndodhet para fazës përfundimtare të vendim-marrjes për liberalizimin e vizave …

Më shumë

Dita e tretë e debateve parlamentare në Maqedoni

Vazhdon edhe sot në Kuvend seanca për debatin e propozimit të Qeverisë për ndryshimet kushtetuese dhe implementimin e Marrëveshjes së Prespës mes Maqedonisë dhe Greqisë. Deputetët e shumicës parlamentare dhe opozita dje, në ditën e dytë të debatit, mbetën në qëndrimet e tyre “pro” dhe “kundër” ndryshimeve kushtetuese. Për deputetët …

Më shumë

Thaçi për France 24

Thaçi për France 24

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se pa arritjen e një marrëveshjeje reciproke në Bruksel, nuk ka të ardhme evropiane as për Kosovën e as për Serbinë. Në një intervistë për televizionin francez “France 24”, kreu i shtetit njësoj sikurse kryeministri kosovar i është kthyer retorikës së luftës. …

Më shumë