KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 222)

Rajoni

Prishtinë, urdhër­-arreste për katër deputetë opozitarë

Prishtinë, urdhër­-arreste për katër deputetë opozitarë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar të martën urdhër­-arreste të vecanta për katër deputetë opozitarë të Kuvendit të Kosovës. Sipas mediave kosovare urdhër­arrestet janë lëshuar për ish liderin e VV­së Albin Kurti, Faton Topallin, Albulena Haxhiun dhe shefen e Grupit Parlamentar të AAK­së, Donika Kadaj – Bujupi. Urdhër arresti ndaj …

Më shumë

Renzi: Pranimi i Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë në BE duhet të jetë prioritet

Renzi: Pranimi i Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë në BE duhet të jetë prioritet

Pranimi i Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë në BE duhet të jetë prioritet, ka deklaruar kryeministri italian Mateo Renzi për të përditshmen gjermane Die Welt. I pyetur për valën e refugjatëve në Ballkan, zoti Renzi ka preferuar në përgjigjen e tij “të ndërroj këndvështrim”. Bashkimi Europian duhet të zgjerohet …

Më shumë

Lunaçek në Kosovë

Lunaçek në Kosovë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulricke Lunaçek, është përfshirë në debatet e nxehta mes maxhorancës dhe opozitës së atjeshme. Duke folur të mërkurën në Prishtinë, zonja Lunaçek tha se nëse Gjykata Kushtetuese  vendos se jo gjithçka në marrëveshjen për asociacionin është në përputhje me Kushtetutën, atëherë duhet të ndryshojë. …

Më shumë

Zgjedhjet në Kroaci, në krye opozita

Zgjedhjet në Kroaci, në krye opozita

Në Kroaci, opozita konservatore është pozicionuar përpara koalicionit të së majtës në pushtet, në përfundim të zgjedhjeve parlamentare të së dielës. Por numri i votave të saj është i pamjaftueshme për krijimin e qeverisë. Koalicioni konservator i kryesuar nga Tomislav Karamarko, lideri i partisë kryesore të opozitës (HDZ), ka marrë …

Më shumë

UNESCO, sot votimi për Kosovën

UNESCO, sot votimi për Kosovën

9 nëntori është dita vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Rreth mesditës në Paris, ku që prej javës së kaluar zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në rend dite është caktuar edhe votimi për pranimin e Kosovës në këtë organizatë. UNESCO ka 195 anëtarë dhe për të siguruar …

Më shumë

Kumbaro: “Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar”

Kumbaro: "Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar"

Ministrja e Kulturës e Shqiërisë, Mirela Kumbaro ka deklaruar se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar. Duke folur të shtunën në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, zonja Kumbaro tha se “përsa i përket qasjes së tyre ndaj trashëgimisë kulturore autoritetet …

Më shumë