KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 221)

Rajoni

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Në qytetin Suzhou të Kinës Jugore, nis të martën takimi dy ditor i udhëheqësve të Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore. Marrin pjesë kryeministri i Shqipërisë, Maqedonisë, Polonisë, Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë, Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës, Serbisë, Malit të Zi, Rumanisë, Bullgarisë, Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë. Sipas një sondazhi …

Më shumë

Shpërthim në qendër të Athinës

Shpërthim në qendër të Athinës

Një shpërthim ka tronditur Athinën rreth orës 03:35 minuta të së martës. Shpërthimi ka ndodhur në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sintagma”. Fatmirësisht nuk ka pasur persona të lënduar, por dëme materiale. Policia thotë se objektiv i autorëve të këtij sulmi ishte godina e dhomës së industrialistëve grekë …

Më shumë

Kosova merr masa kundër terrorizmit

Kosova merr masa kundër terrorizmit

Autoritetet shtetërore të Kosovës po shqyrtojnë gjendjen e sigurisë në vend. Kryeministri Isa Mustafa, ka mbledhur të hënën Këshillin e Sigurisë të Kosovës. Zoti Mustafa theksoi se terrorizmi tashmë është një rrezik real për qytetarët e Evropës dhe më gjerë, ndërsa kërkoi shtimin e masave të sigurisë nga të gjitha …

Më shumë

Ban ki Moon për Kosovën

sekretari i pergjithshem i kombeve te bashkuara ban ki moon per kosoven kosova

Sekretari i përgjithshem i OKB-s Ban Ki Mun dënoi aktet e dhunshme në Kuvendin e Kosovës duke kërkuar nga opozita të sillet sipas parimeve demokratike dhe të qytetëruara. Incidentet në Kuvend janë perfshirë në raportin mbi Kosovën që Sekretari Ban do ta paraqisë para Këshillit te Sigurimit ditën e enjte.

Më shumë

Prishtinë, urdhër­-arreste për katër deputetë opozitarë

Prishtinë, urdhër­-arreste për katër deputetë opozitarë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar të martën urdhër­-arreste të vecanta për katër deputetë opozitarë të Kuvendit të Kosovës. Sipas mediave kosovare urdhër­arrestet janë lëshuar për ish liderin e VV­së Albin Kurti, Faton Topallin, Albulena Haxhiun dhe shefen e Grupit Parlamentar të AAK­së, Donika Kadaj – Bujupi. Urdhër arresti ndaj …

Më shumë

Renzi: Pranimi i Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë në BE duhet të jetë prioritet

Renzi: Pranimi i Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë në BE duhet të jetë prioritet

Pranimi i Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë në BE duhet të jetë prioritet, ka deklaruar kryeministri italian Mateo Renzi për të përditshmen gjermane Die Welt. I pyetur për valën e refugjatëve në Ballkan, zoti Renzi ka preferuar në përgjigjen e tij “të ndërroj këndvështrim”. Bashkimi Europian duhet të zgjerohet …

Më shumë

Lunaçek në Kosovë

Lunaçek në Kosovë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulricke Lunaçek, është përfshirë në debatet e nxehta mes maxhorancës dhe opozitës së atjeshme. Duke folur të mërkurën në Prishtinë, zonja Lunaçek tha se nëse Gjykata Kushtetuese  vendos se jo gjithçka në marrëveshjen për asociacionin është në përputhje me Kushtetutën, atëherë duhet të ndryshojë. …

Më shumë