KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 219)

Rajoni

Hashim Thaçi mbështet marrëveshjen për demarkacionin me Malin e zi

Deklarata e Departamentit Amerikan të Shtetit lidhur me marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi, është komentuar nga Zëvëndëskryeministri dhe ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, në rrjetin social facebook. Sipas Thaçit, deklarata e DASH rikonfirmon se vendimi për demarkacion ka qenë i drejtë, profesional, ligjor dhe kushtetues. Demarkacioni …

Më shumë

Thaçi: “Raporti hezitues ndaj Kosovës nga ana e BE-së është i padrejtë”.

Thaçi: "Raporti hezitues ndaj Kosovës nga ana e BE-së është i padrejtë".

Zëvendëskryeministri i parë dhe njëkohësisht ministri i Jashtëm Hashim Thaçi, ka qenë mjaft i ashpër me BE-në për raportin nga Këshilli i Ministrave të BE-së, pasi nuk rekomandoi liberalizimin e vizave të BE me Kosovën. Në mbledhjen e qeverisë zoti Thaçi tha se Kosova ka kryer me përgjegjësi të gjitha …

Më shumë

Kuvendi i Kosovës, sërisht gazlotsjellës dhe arrestime deputetësh të opozitës

Kuvendi i Kosovës, opozita hedh gazlotsjellës edhe në mbledhjen e kryesisë

Situata në Kuvendin e Kosovës ka njohur sërisht përkeqësim brenda ditës së hënë. Pas hedhjes së gazit lotsjellës në seancë plenare dhe ndërprerjes së saj, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh deputetja e Vetëvendosjes, Aida Dërguti, hodhi sot gaz losjellës në mbledhjen e kryesisë të mbajtur në një nga ambientet …

Më shumë

Qeveria malazeze: Kufiri me Kosovën? E rishikojmë! Nuk dëshirojmë mosmarrëveshje me fqinjët tanë!

Qeveria malazeze: Kufiri me Kosovën? E rishikojmë! Nuk dëshirojmë mosmarrëveshje me fqinjët tanë!

Përplasjet e tensionuara në Kosovë mes qeverisë dhe opozitës, midis të tjerave edhe për vijën kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi, duket se po ndiqen me vemendje nga Podgorica zyrtare. Qeveria malazeze ka reaguar nëpërmjet një komunikate sqaruese për mediat. Ajo  vlerëson se “mospajtimet në Prishtinë në lidhje me …

Më shumë

Kosovë, opozita i thotë jo ftesës së kryeministrit për takim

Ftesës së kryeministrit Isa Mustafa për dialog, opozita kosovare i është përgjigjur negativisht. Gjatë takimit që patën tre liderët opozitarë kanë marrë vendim që mos t’i shkojnë në takim kryeministrit me 7 dhjetor. Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj e konsideron ftesën joserioze dhe tha se, pa u tërhequr nënshkrimi nga marrëveshjet …

Më shumë