KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 218)

Rajoni

Zgjedhjet në Maqedoni, Gruevski: Pas 5 qershorit, zgjedhje të tjera

Maqedoni, Gruevski pritet të krijojë qeverinë re

“Pa marrë parasysh bojkotin e të gjitha partive, zgjedhjet do të mbahen më 5 qershor”. Kështu deklaroi ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski njëkohësisht lider i VMRO-DPMNE-së në një intervistë për agjencinë Frans Pres. “Jemi në një situatë shumë të pakëndshme”, deklaroi Gruevski, duke theksuar se VMRO-DPMNE-ja është e vetmja nga …

Më shumë

Mali i Zi, opozita dhe kryeministri shkëmbejnë batuta fyese

Mali i Zi, opozita dhe kryeministri shkëmbejnë batuta fyese

Deputetët opozitarë në Parlamentin e Malit të Zi brohoritën me fyerje kundër kryeministrit, Millo Gjukanoviç në seancën e mbrëmshme, sapo ai nisi fjalimin. Deputetët e partisë Fronti Demokratik u ngritën në këmbë dhe filluan të brohorisin “Millo hajduti!”. Seanca ishte e fokusuar te gjetja e zgjidhjes për përfshirjen e përfaqësuesve …

Më shumë

Kosova pranohet në FIFA

Kosova pranohet në FIFA

Kosova është pranuar të premten në Federatën Botërore të Futbollit (FIFA). Në Kongresin e FIFA-s që po zhvillon punimet në Meksikë, Kosova mori 141 vota pro, të mjaftueshme këto për pranimin e saj si anëtarja e 210-të në shtëpinë më të madhe të futbollit botëror. Kjo është një tjetër ditë …

Më shumë

Lunaçek nga Beogradi: Serbia duhet të njohë më parë Kosovën, pastaj të përfundojë procesin e anëtarësimit në BE

Zv/Presidentja e Parlamentit Europian dhe njëkohësisht raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek, ka deklaruar se nuk është armike e Serbisë, por sipas saj Beogradi nuk do të mundet kurrë të përfundojë procesin e anëtarësimit në BE pa njohur më parë Kosovën. Ajo shtoi se ky nuk është qëndrimi i saj personal, …

Më shumë

Kosovë, Mustafa në mbledhjen e qeverisë: Luftë korrupsionit dhe ratifikim marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, deklaroi se luftimi i korrupsionit dhe ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, janë dy kushtet që duhen përmbushur para se të lëvizim pa viza. Gjatë mbledhjes së qeverisë, kryeministri Mustafa falënderoi Kuvendin për përshpejtimin e disa procese për të plotësuar kriteret. “Janë …

Më shumë