KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 217)

Rajoni

Grushti i shtetit në Turqi drejt dështimit

Grushti i shteti në Turqi drejt dështimit

Pas më shumë se katër orë tensioni të jashtëzakonshëm, situata në Turqi po shkon drejt qetësimit. Grupi i ushtarakëve që ndërmori një grusht shteti duket se është tërhequr. Kryeministri Binali Yildirim tha më herët se situata në Turqi është tërësisht nën kontroll, pasi përpjekja për grusht  shteti nga ndjekësit e Fethullah Gulenit …

Më shumë

Obama : ” Të gjitha palët duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike “

Obama : " Të gjitha palët duhet të mbështesin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike "

Presidenti amerikan Barack Obama u ka bërë thirrje të gjitha palëve që “të mbështetin qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Turqisë, të tregojnë vetëpërmbajtje dhe të shmangin çdo dhunë apo gjakderdhje ” bën të ditur Shtëpia e Bardhë. Sekretari i Shtetit John Kerry ka folur me telefon me homologun …

Më shumë

Ende mister fati i Erdoganit

Vazhdon tensioni mes Gjermanisë dhe Turqisë

Media të ndryshme njoftojnë se presidenti turk Rexhep Taip Erdogan është larguar nga vendi me avionin e tij presidencial. Sipas tyre ai ka fluturuar fillimisht drejt Gjermanisë, por autoritet zyrtare nuk e kanë pranuar. Kjo e ka detyruar atë të nisin fluturimin drejt Londrës. Megjithatë nuk ka njoftime zyrtare rreth …

Më shumë

Kodheli : Ushtarakët shqiptarë janë të sigurtë

Kodheli: NATO të dërgojë mesazhe paqe dhe sigurie në Ballkan

Situata në Turqi po ndiqet me vëmendje edhe nga Tirana zyrtare. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, njoftoi përmes rrjeteve sociale se i gjithë personeli dhe studentët ushtarakë shqiptarë në Turqi janë shëndoshë e mirë dhe të sigurtë. Shqetësimi është në rritje për qytetarët shqiptarë të cilët kanë zgjedhur resortet turke …

Më shumë