KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 216)

Rajoni

Maqedoni, situata politike. BDI e Ali Ahmetit kërkon anulim të vendimit të shpërndarjes së Parlamentit nga Gjykata Kushtetuese

Situata politike në Maqedoni vazhdon te jetë e bllokuar. Palët nuk bien dakord për një zgjidhje të mundshme, teksa thirrjet e ndërkombëtarve bien në vesh të shurdhër. Kaosi është akumuluar tek zgjedhjet e parakohshme të 5 qershorit, për të cilat është dakord vetëm Nikola Gruevski i VMRO-DPMNE, kurse partitë e …

Më shumë

Prishtinë, Johanes Hahn do të marrë pjesë në marrëveshjen e Stabilizim Asociimit mes BE dhe Kosovës

Komisioneri europian për fqinjësinë dhe zgjerimin, Johannes Hahn, i cili ndodhet sot në Prishtinë, deklaroi se çështja e demarkacionit me Malin e Zi duhet të zgjidhet sa më shpejt, sepse është si në interesin e Kosovës ashtu edhe në interesin e Malit të Zi për të ecur drejt perspektivës Europiane. …

Më shumë

Lunaçek takon Grupin e Grave Deputete: Presim lajme të mira për Kosovën

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, në takim me Grupin e Grave Deputete të Kuvendit nga mazhoranca dhe opozita tha se “së shpejti presim lajme të mira për Kosovën”. “Ne besojmë që në Parlamentin Evropian do të votohet për rekomandimet për liberalizimin e vizave, por duhet bërë më shumë që …

Më shumë

Kosovë, Han falënderon opozitën për kontributin në proceset e integrimit

Në sesionin e fundit të Komisionit parlamentar për Stabilizim Asociim, ku mori pjesë edhe komisioneri evropian, Johanes Han u tha se MSA është një hap historik që shënon marrëdhëniet kontraktuale me Bashkimin Evropian. Por, sipas tij, sfidë mbetët sundimi i ligjit dhe pavarësia e gjyqësorit nga politika. “MSA do të …

Më shumë

Nën moton “Dashuria jonë është kushtetuese”, LGBT marshon në Prishtinë

Në Prishtinë sot është mbajtur një marshim i komunitetit LGBT me moton “Dashuria jonë është kushtetuese”. Marshit i janë bashkuar presidenti Hashim Thaçi, ambasadorë të akredituar në Kosovë si dhe eurodeputetja Ulrike Lunaçek. “Në Kosovë secili mund të dashurojë secilin. Kosova me kushtetutë u jep të drejtë të gjithëve të …

Më shumë

Komisioner Hahn në Kosovë: Problemet e brendshme politike, nuk zgjidhen nga MSA

MSA është moment historik për marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Kështu tha në Prishtinë, komisionerin evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. Ai tha se raportet mes BE-së dhe Kosovës janë intensifikuar. “MSA është një kontratë që lidh Kosovën me BE-në. Është shumë e rëndësishme …

Më shumë