KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 212)

Rajoni

EULEX përgjysmon personelin

Misioni i BE-së për shtetin ligjor në Kosovë, EULEX, do të shkurtojë ndjeshëm personelin. Më shumë përgjegjësi u kalon autoriteteve të drejtësisë dhe të policisë në Kosovë. Aktualisht janë 1 600 persona të punësuar nga ky mision, por deri në fund të këtij viti numri i punonjësve do të përgjysmohet …

Më shumë

Vija kufitare me Malin e Zi, Mustafa: Gjithçka do të zgjidhet në interes të qytetarëve

Një ditë para debatit të paralajmëruar mes forcave politike në Kosovë lidhur me ngërçin e krijuar për vijën kufitare me Malin e Zi, kryeministri Isa Mustafa thotë se të gjitha çështjet do të zgjidhen në interes të qytetarit dhe shënimi i vijës kufitare është në interes të të gjithëve. Ndryshe …

Më shumë

Dialogu Prishtinë-Beograd, zbatimi i Asociacionit diskutohet në Bruksel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, do të drejtojë delegacionin e Serbisë në Bruksel, në kuadër të vazhdimit të dialogut në nivel ekspertësh me Kosovën. Sipas mediave të Beogradit, dialogu Kosovë-Serbi në nivel ekspertësh do të zhvillohet sot e nesër. Po sipas këtyre burimeve, bisedimet …

Më shumë

DASH: Kosova i ka përmbushur kriteret për transparencë fiskale

Ministria e Financave vlerëson lart raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-së të vitit 2016 lidhur me transparencën fiskale në Kosovë. Ky raport përshkruan kërkesat minimale për sigurimin e transparencës fiskale të shteteve, që lidhen në veçanti me përgatitjen dhe publikimin e dokumenteve kyçe të buxhetit në mënyrë të plotë …

Më shumë

Kosovë, tensione mes përfaqësuesve politikë në prag të debatit për demarkacionin

Pak ditë para mbajtjes së debatit për demarkacionin, në një tryezë të rrumbullakët, përfaqësuesit politikë në vend, të atyre për dhe kundër procesit, kanë rritur tensionet. Me një gjuhë më të ashpër të dy taborët kanë akuzuar njëri-tjetrin për bllokim të proceseve të rëndësishme të vendit, që, sipas tyre, kanë …

Më shumë

Thaçi, padi Serbisë për genocid të kryer në kohën e Milosheviçit

a, hashim thaci, padi serbise, gjykata e larte, genocid, milloshevic

Në një intervistë për të përditshmen serbe Danas, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi bëri të ditur se Kosova do ta padisë Serbinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për genocid të kryer gjatë kohës së Sllobodan Milosheviçit. Ai deklaroi së regjimi i Millosheviçit ka kryer gjenocid si në Bosnjë ashtu edhe …

Më shumë