KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 210)

Rajoni

Kosovë, koalicioni qeverisës nuk ka mjaftueshëm vota për demarkacionin me Malin e Zi

kufiri-kosove-mali-zi

Sigurimi i 80 votave për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi vlerësohet si sfidë për koalicionin qeverisës, PDK-LDK dhe minoritetet. Që kjo çështje të mos dështojë kërkohet një konsensus i domosdoshëm mes pushtetit dhe opozitës. Derisa presidenti Thaçi kërkon ratifikimin e marrëveshjes, opozita kërkon komision të ri …

Më shumë

ATSH merr zyrtarisht Presidencën e AMAN

“Mediat dhe turizmi” ka përbërë fokusin e Asamblesë së 25-të të Agjensive të Lajmeve të Vendeve të Mesdheut mbajtur këto ditë në Tiranë. Për drejtorin e Agjensisë Telegrafike Shqiptare, Gezim Podgorica, këta dy elemente duhet t’i shërbejnë njëri-tjetrit, pasi vetëm duke pasqyruar dhe promovuar resurset dhe pasuritë kulturore, do të …

Më shumë

Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët e qeverive në Prishtinë kurorëzohet me marrëveshje dhe memorandume

Dhjetë vjet tregëti me Kosovën dhe ...ngërçet tregëtare në mes të dy vendeve

Shqipëria dhe Kosova nënshkruan të premten në Prishtinë marrëveshje dhe memorandume bashkëpunimi,që synojnë të nxisin marrëdhëniet ekonomike e tregtare si dhe të iniciojnë projekte me interes të përbashkët. Firmat u hodhën nga ministrat e sektorëve përkatës pas një mbledhjeje të përbashkët mes qeverive të të dy vendeve. Ky ishte takimi …

Më shumë

Kosovë, Gjykata Speciale pret dritën jeshile nga Brukseli

Përfaqësues nga Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës thonë se deri tani janë përmbushur të gjitha detyrimet për themelimin e Gjykatës Speciale. Ata thonë se infrastruktura juridike për Gjykatën Speciale për krime lufte në Kosovë tashmë është ndërtuar, përfshirë këtu miratimin nga Kuvendi i Kosovës të Ligjit për Dhomat e Specializuara …

Më shumë

Çështja çame në parlament, një javë para vizitës së Kotzias

Çështja çame në parlament, një javë para vizitës së Kotzias

Çështja çame dhe marrëdhëniet Shqipëri-Greqi, janë debatuar në seancën parlamentare të së enjtes. Iniciator u bë kreu i PDIU-se, Shpëtim Idrizi, njëherësh edhe nënkryetar i parlamentit shqiptar. Zoti Idrizi tha se Greqia duhet të pranojë ekzistencën e çështjes çame dhe se duhet të heqë dorë nga ligji i luftës. Në …

Më shumë

Prishtinë, të premten mbledhje e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Prishtinë, të premten mbledhje e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Qeveria shqiptare dhe ajo e Kosoves do të mbajnë më 3 qershor mbledhjen e përbashkët në Prishtinë, kurorëzimi i të cilës do të jetë nënshkrimi i 7 marrëveshje bashkëpunimi në disa sektorë. Dominuese mesohet se do të jenë marrëveshjet në fushën e energjitikës dhe shkëmbimet tregtare, Kosovë-Shqipëri. Mjaftë e rëndësishme …

Më shumë

Kosovë, ndryshime në qeveri

Partnerët e koalicionit qeverisës, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, kanë vendosur të bëjnë disa ndryshime në qeveri. Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, është emëruar zëvendëskryeministër i parë, duke pasuar në këtë post ish-liderin e PDK-së, aktualisht presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Ndërsa Enver Hoxhaj është emëruar …

Më shumë