KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 21)

Rajoni

Maqedoni, Zaev apelon për të votuar amendimet

Kërkesat e Lëvizjes Besa, duket se rrezikojnë shumicën me 2/3 prej 80 deputetësh për kryeministrin Zoran Zaev. Kjo, pasi Lëvizja Besa, kërkon që shtetësia në dokumentet personale në gjuhën shqipe të shkruhet vetëm si “qytetar i Republikës së Maqedonisë së Veriut” ndërsa në gjuhën maqedonase, shtetësia të mbetet “maqedonase/qytetar i …

Më shumë

Majlinda Bregu, vizita e parë zyrtare në Presidencën e Bosnjës

Majlinda Bregu, vizita e parë zyrtare në Presidencën e Bosnjës

Majlinda Bregu, sekretarja e përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (KBR), u takua sot me Sefik Xhaferroviçin, një nga tre anëtarët e Presidencës së Bosnjë dhe Herzegovinës, në Sarajevë. Ky është takimi i parë i zonjës Bregu me udhëheqës të rajonit. Bregu falënderoi anëtarin e Presidencës Xhaferrovicin për mikpritjen e …

Më shumë

Salvini: Italia dhe Polonia do të udhëheqin pranverën e BE

Salvini: Italia dhe Polonia do të udhëheqin pranverën e BE

Zëvendës-Kryeministri italian, njëkohësisht Ministri i Brendshëm, Matteo Salvini deklaroi sot në Varshavë se Italia dhe Polonia do të ishin protagonistët e pranverës së re europiane me synimin për të reformuar Bashkimin Europian. Zyrtari italian i dha këto deklarata në prani të medias, përpara një takimi në mesditë me Jaroslaë Kaczynski, …

Më shumë

Zaev marrëveshje me shqiptarët, Sela: Nuk do të ketë më dy rangje qytetarësh

Starton sot në parlamentin e Maqedonisë, faza finale e ndryshimeve kushtetuese që rrjedhin nga marreveshja e Prespës. Nëse kryeministri Zaev arrin të bëjë 80 vota pro, atëherë ato miratohen dhe topi kalon në fushën e Greqisë, që duhet edhe ajo të miratojë ndryshimet e saj, që rrjedhin nga marrëveshja. Kryeministri …

Më shumë

Kryetari i Kuvendit Ruçi, uron Presidentin e ri rumun të Këshillit të BE

Kryetari i Kuvendit Ruçi, uron Presidentin e ri rumun të Këshillit të BE

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, u është drejtuar me një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve, Nicolae-Liviu Dragnea dhe Presidentit të Senatit të Rumanisë, Calin Popescu-Tariceanu. Në letër Kryetari  i Kuvendit Ruçi, uron Presidentin e Dhomës dhe Presidentin e Senatit rumun për marrjen nga Rumania të Presidencës së Këshillit të …

Më shumë

Dreçun: “Nuk duhet të tregohemi të verbër të mos e shohim Shqipërinë e madhe të krijohet në shekullin e 21”

Dreçun: "Nuk duhet të tregohemi të verbër të mos e shohim Shqipërinë e madhe të krijohet në shekullin e 21"

Krijimi i Shqipërisë së Madhe është një realitet i pakthyeshëm dhe serbet duhet ta pranojnë atë. Këtë e thotë qartë dhe pastër shefi i komisionit për Kosovën dhe Metohinë në parlamentin serb Milovan Dreçun. Ish gazetari i njohur serb, sot deputet, i ftuar në një studio televizive e ka shtjelluar …

Më shumë