KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 209)

Rajoni

Kosovë, AAK dhe Nisma kërkojnë zgjedhje të parakohshme

Dy partitë opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë përsëritur kërkesën e tyre që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Liderët e këtyre dy subjekteve politike, Ramush Haradinaj e Fatmir Limaj gjatë një konference të përbashkët, thanë se institucionet aktuale të Kosovës e kanë …

Më shumë

Zoran Zaev: Maqedonia e ka pranuar Kosovën, por duhet të përmirësojmë marrëdhëniet me Serbinë

Kryetari i Lidhjes Socialdemokrate te Maqedonisë, Zoran Zaev, në një deklaratë për mediat serbe ka komentuar votën pro të Maqedonisë për Kosovën në UNESCO duke e cilësuar si të kotë prishjen e miqësisë me Serbinë. Zaev, i cili pretendon të fitojë zgjedhjet për të qenë kryeministër i Maqedonisë, kërkoi që …

Më shumë

Kosovë, koalicioni qeverisës nuk ka mjaftueshëm vota për demarkacionin me Malin e Zi

kufiri-kosove-mali-zi

Sigurimi i 80 votave për ratifikimin e Marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi vlerësohet si sfidë për koalicionin qeverisës, PDK-LDK dhe minoritetet. Që kjo çështje të mos dështojë kërkohet një konsensus i domosdoshëm mes pushtetit dhe opozitës. Derisa presidenti Thaçi kërkon ratifikimin e marrëveshjes, opozita kërkon komision të ri …

Më shumë

ATSH merr zyrtarisht Presidencën e AMAN

“Mediat dhe turizmi” ka përbërë fokusin e Asamblesë së 25-të të Agjensive të Lajmeve të Vendeve të Mesdheut mbajtur këto ditë në Tiranë. Për drejtorin e Agjensisë Telegrafike Shqiptare, Gezim Podgorica, këta dy elemente duhet t’i shërbejnë njëri-tjetrit, pasi vetëm duke pasqyruar dhe promovuar resurset dhe pasuritë kulturore, do të …

Më shumë

Shqipëri-Kosovë, mbledhja e përbashkët e qeverive në Prishtinë kurorëzohet me marrëveshje dhe memorandume

Dhjetë vjet tregëti me Kosovën dhe ...ngërçet tregëtare në mes të dy vendeve

Shqipëria dhe Kosova nënshkruan të premten në Prishtinë marrëveshje dhe memorandume bashkëpunimi,që synojnë të nxisin marrëdhëniet ekonomike e tregtare si dhe të iniciojnë projekte me interes të përbashkët. Firmat u hodhën nga ministrat e sektorëve përkatës pas një mbledhjeje të përbashkët mes qeverive të të dy vendeve. Ky ishte takimi …

Më shumë

Kosovë, Gjykata Speciale pret dritën jeshile nga Brukseli

Përfaqësues nga Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës thonë se deri tani janë përmbushur të gjitha detyrimet për themelimin e Gjykatës Speciale. Ata thonë se infrastruktura juridike për Gjykatën Speciale për krime lufte në Kosovë tashmë është ndërtuar, përfshirë këtu miratimin nga Kuvendi i Kosovës të Ligjit për Dhomat e Specializuara …

Më shumë