KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 208)

Rajoni

PE rezolutë për Maqedoninë

PE rezolutë për Maqedoninë

Me 404 vota pro, 74 kundër dhe 29 abstenime, Parlamenti Evropian votoi të enjten rezolutën për Maqedoninë, të përgatitur nga eurodeputeti Ivo Vajgl. Dokumenti i votuar përmban një udhëzim shtesë, i shtati me radhë, për Këshillin e Evropës për të nisur bisedimet me Maqedoninë për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Megjithatë, …

Më shumë

Merkel: Të sigurohen kufijtë e Shqipërisë dhe Maqedonisë me Greqinë

Merkel: Të sigurohen kufijtë e Shqipërise dhe Maqedonisë me Greqinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje që autoritetet europiane të sigurojnë kufijtë e Shqipërisë dhe Maqedonisë me Greqinë për të parandaluar kalimin ilegal të emigrantëve. Deklarata e saj zonja Merkel e bëri gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban ki-Moon …

Më shumë

Kriza e refugjatëve, BE ndihmë në kufirin shqiptaro-grek

KE zgjat me tre muaj kontrollin e kufijve brenda BE

Bashkimi Europian do të ofrojë asistencë në kufijtë e Shqipërisë me Greqinë. Në deklaratën e lëshuar për këtë qëllim nga Këshilli Europian bëhet e ditur se kjo asistencë do të shtrihet dhe në kufijte veriorë të Greqisë me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë dhe Shqipërisë. Synimi i këtij pëforcimi është sigurimi …

Më shumë

Kosovë: Opozita i kërkon Gjykatës Kushtetuese ilegjitimitetin e Thaçit si President

Pas dorëzimit javën e shkuar të kërkesës për shpalljen ilegjitime të zgjedhjes së Hashim Thacit President, opozita kosovare ka kërkuar marrjen e një mase të përkohshme nga gjykata kushtetuese, ç’ka nënkupton se derisa kjo gjykatë të shpallë vendimin në lidhje me kërkesën për ilegjimitet të opozitës, Thaçi nuk duhet të …

Më shumë

BE-Plani europian për refugjatët

Krerët e shteteve të vëndeve anëtare të Bashkimit europian do të diskutojnë sot planin për refugjatët të propozuar nga komisioni europian. Plani, i cili pritet të zbatohet me ndërhyrjen në pikat e nxehta të hartës së refugjatëve, përmban dhe udhërrëfyesin për rikthimin në normalitet të zonës Shengen me kontrollin e …

Më shumë

Mustafa njoftoi se do të filloje procesi zbardhjes së rasteve të të zhdukurve në luftë

Mustafa: Luftë të përbashkët me forcat demokratike kundër terrorizmit

Qeveria e Kosovës do të fillojë këtë vit procesin e zbardhjes së dyshimeve të vrasjeve politike, përmes sistemit vendor të drejtesisë. Këtë e ka bërë të ditur kryeministri Isa Mustafa, përmes rrjetit social facebook, ku ai ka renditur prioritetet e punës së qeverisë që drejton për këtë vit. Sipas Mustafës, …

Më shumë

Prekaz, manifestimi tradicional që përkujton rënien heroike të komandatit legjendar Adem Jashari

Ajo që ndodhi në marsin e 1998-es në Prekaz, ku komandanti legjendar Adem Jashari, sëbashku me 56 familjare të tij, ra heroikisht në përballje me sulmin e egër të forcave serbe të kasapit të Ballkanit, Milloshevicit, do të kujtohet gjithmone në manifestimin tradicional të quajtur Epopeja e UCK-se. Në nderim …

Më shumë