KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 20)

Rajoni

Qeveria e Zoran Zaevit në Maqedoni, dorëzon projektligjet për amendamentet kushtetuese

Qeveria e Zoran Zaevit në Maqedoni, dorëzon projektligjet për amendamentet kushtetuese

Qeveria e Zoran Zaevit në Maqedoni ka dorëzuar projektligjet për ndryshimet kushtetuese në Kuvend, ndërsa përmes sekretarit të përgjithshëm të LSDM-së, ka sqaruar se shqyrtimi i tyre do të marrë rreth dy muaj e gjysmë kohë, pasi për çdo amendament do të duhet të debatohet rreth 3 ditë. “Shpresoj dhe …

Më shumë

Bullgaria do të vazhdojë të jetë një mbështetëse dhe lobuese e integrimit europian të Shqipërisë

Bullgaria do të vazhdojë të jetë një mbështetëse dhe lobuese e integrimit europian të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi priti Ambasadorin e ri të Bullgarisë në Shqipëri Momchil Stoyanov Raytchevski. Kryetari i Kuvendit shprehu kënaqësinë që marrëdhëniet Shqipëri-Bullgari po fuqizohen vazhdimisht në të mirën e dy vendeve, në interes të rajonit dhe perspektivës së tyre evropiane.“Megjithatë, nevojitet intensifikimi i bashkëpunimit dypalësh e shumëpalësh, bazuar …

Më shumë

Bosnje Hercegovinë, emigrantët tentojnë të hyjnë në Kroaci, përplasen me policinë

Emigrantët, përplasje me policinë Kroate pjesëtare të BE-së

Disa persona janë lënduar në Bosnje-Hercegovinë, në një përplasje mes policisë dhe emigrantëve që përpiqeshin të hynin në Kroacinë anëtare të Bashkimit Europian. Me shpresën se Kroacia fqinje do të hapë kufijtë, qindra emigrantë kanë kaluar disa net nën qiell të hapur, në rrugë, duke bllokuar kalimin në kufi. Një …

Më shumë

Maqedoni, partitë shqiptare me kërkesa të reja si kusht për të mbështetur marrëveshjen me Greqinë

Dy parti shqiptare mund te lëkundin balancën e votave në parlamentin e Maqedonisë gjatë raundeve të ardhshme të votimit për miratimin e marrëveshjes me Greqinë. Lëvizja Besa dhe Aleanca për Shqiptarët këmbëngulin se ky moment përbën dhe një mundësi të mirë për ndryshime shtesë, të cilat të përmirësojnë statusin e …

Më shumë

Takimi i Budvas, Kurtz: Vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e duhur!

Takimi i Budvas, Kurtz: Vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e duhur!

Në kuadër të Procesit të Berlinit, 6 vende të Ballkanit Perëndimor po zhvillojnë një takim në Budva. Gazetarja e RTSH Denada Shkodrani e pranishme në takim, vlerëson se vendet pjesmarrëse synojnë thellimin e bashkëpunimit ekonomik dhe politik. Duke theksuar këtë nevojë, kancelari austriak Sebastian Kurtz  tha se “E kemi një vizion …

Më shumë