KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 199)

Rajoni

Zviceranët votojnë për përshpejtim ose jo të shkëputjes nga impiantet e energjisë bërthamone

zgjedhjet, svicer, presidenciale, vota

Zviceranët votojnë në një tjetër referendum të rëndësishëm, me anë të të cilit do të vendosin nëse do të përshpejtojnë apo jo procesin e shkëputjes së vendit nga impiantet e energjisë bërthamore. Nëse votuesit do të zgjedhin alternativën “Po” në referendumin e sotem, kjo do të çonte në mbylljen e …

Më shumë

Konservatorët francezë zgjedhin kandidatin e tyre për presidencialet e 2017

Konservatorët francezë zgjedhin kandidatin e tyre për presidencialet e 2017

Konservatorët francezë zgjedhin kandidatin e tyre për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, mes dy ish-kryeministrave me eksperiencë të madhe në qeverisje, por me pikëpamje të ndryshme mbi parandalimin e sulmeve të tjera terroriste në tokën franceze. Pretendentët në këto paraprake të konservatorëve, 62-vjeçari Fransua Fijo dhe 71-vjeçari Alan Zhupe, …

Më shumë

Krijohet Unionin e Bashkive dhe Komunave shqiptare

Krijohet Unionin e Bashkive dhe Komunave shqiptare

Kryetarë të bashkive të qyteteve të rajonit që drejtohen nga shqiptarë kanë rënë dakord të krijojnë Unionin e Bashkive dhe Komunave, duke synuar krijimin e një mekanizmi të përbashkë bashkëpunimi. Iniciativa është ndërmarrë nga krerët e bashkive të qyteteve më të mëdha shqiptare Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinint dhe Preshevës. “Të …

Më shumë

Bullgaria, Greqia dhe Turqia me një qendër të përbashkët kontakti në pikëkalimin bullgaro-turk

Bullgaria, Greqia dhe Turqia me një qendër të përbashkët kontakti

Bullgaria, Greqia dhe Turqia kërkojnë të forcojnë bashkëpunimin mes forcave të tyre të policisë, me hapjen e një qendre të re të kontaktit. “Ministrat e Punëve të Brendshme dhe zyrtarë të doganave nga të tre vendet fqinje inaguruan formalisht qendrën në kufirin bullgaro-turk”.“Kjo zyrë do të ndihmojë në analizimin e …

Më shumë

Erdogan: Parlamenti Evropian do të votojë për negociatat e anëtarësimit të Turqisë në BE

erdogan, turqi, lider, negociata, votim, parlamenti europian

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi se në Parlamentin Evropian, do të mbahet një votim për negociatat e anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Evropian. “Dëshiroj të shpreh nga këtu duke iu drejtuar të gjtihë botës që na ndjek nëpër ekrane: Çfarëdo rezultati që të dalë nga ky votim, për …

Më shumë

Rama në “Skai”, Demokracia e re kërkon strategji për marrëdhëniet me Shqipërinë

Rama në "Skai", Demokracia e re kërkon strategji për marrëdhëniet me Shqipërinë

Intervista e kryeministrit Edi Rama në televizionin grek “Skai” mbrëmjen e së martës, ka ngjallur menjëherë reagime të politikës dhe medias greke. Nga politika greke reagimi i parë vjen nga partia Demokracia e Re, e cila kërkoi mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare për të ngritur një strategji të …

Më shumë

Kompania ajrore “Lufthansa” në grevë

pilotet, greve, kompani ajrore, lufthansa, bllokohen fluturimet

Kompania ajrore gjermane ‘Lufhansa’ është detyruar që të anulojë sot 876 fluturime, për shkak të grevës së pilotëve. Në këtë situatë rreth 100 mijë pasagjerë rrezikojnë të humbasin fluturimet e tyre, ndërkohë që kompania po interesohet për të gjetur rrugë alternative për tu mundësuar klientëve të saj mbërritjen në destinacion. …

Më shumë