KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 19)

Rajoni

Ndalohen dy pjesëtarë të FSK

Alen dhe Anel Ujkanovic, dy pjesëtarë të forcës së sigurisë së Kosovës, janë ndaluar këtë të shtunë nga autoritetet serbe në pikën e kalimit kufitar të Jarinjës. Kjo u konfirmua nga kryeministri Ramush Haradinaj, i cili përmes një postimi në rrjetin social facebook, ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të tyre.  …

Më shumë

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Guvernatori i BSH Gent Sejko vlerëson se Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike, me rritje të përshpejtuar gjatë tre viteve të fundit, duke e afruar ekonominë vendase drejt ekuilibrit. Ai e bëri këtë deklaratë në Forumin për vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, të organizuar nga “Euromoney” që …

Më shumë

Haradinaj për taksën me Serbinë: Heqja, paralelisht me marrëveshjen për njohje nga Serbia

Kryeministri dhe Qeveria e Kosovës, ritheksojnë zotimin se taksa doganore për produktet e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës do të vazhdojë deri në arritjen e qëllimit. Qëllimi final i taksës, sipas kryeministrit Ramush Haradinaj ishte dhe mbetet që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Ai ka pranuar se krahas Bashkimit Evropian, edhe …

Më shumë

Kocias i alarmuar për rritjen e ndikimit turk në rajon

Kocias i alarmuar për rritjen e ndikimit turk në rajon

Diskutimet maratonë në parlamentin grek për votëbesimin e kërkuar nga kryeministri grek Tsipras pas daljes nga koalicioni të partisë grekët të pavarur, kanë risjellë mes argumentave edhe çështjet për Shqipërinë. Ish ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias duke folur për marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë, dha alarmin për rritjen e …

Më shumë

Greqi, mocion mosbesimi ndaj Tsipras

Parlamenti grek është shndërruar në një arenë debatesh politike, në seancën dyditore për votëbesimin e qeverisë që ka kërkuar kryeministri Tsipras, pas dorëheqjes së ministrit të Mbrojtjes, Panos Kammenos, nga koalicioni qeveritar, dhe largimit të partisë së tij “Grekët e pavarur”, që kundërshton marrëveshjen e Prespës. Tsipras, që bëri një …

Më shumë